İlginç Japon Buluşları

0
345

Japonya, 2. Dünya Savaşı’ndan herkesin bildiği üzere derin yaralar almıştır. Halihazırda Hiroşima ve Nagazakiörnekleri dururken, teknoloji başta olmak üzere, toplumsal yaşam dinamiklerinde de kalkınma yoluna giden Japonlara daima imrenilerek bakılmıştır.

İnsanlığın kullanımına birçok icat sunan Japonların, son dönem ilginç ve pragmatikbuluşlarından bazılarını sizin için derledik.

1- İki Ağızlı Sürahi

Şüphesiz ki, birden fazla bardağa doldurulması gereken içecekler daima, zaman kaybı yaratmıştır. Bardakların teker teker doldurulması sorununa bir çözüm niteliğindeki buluş, bir defada birden fazla bardağa sıvı dolumunugerçekleştirebiliyor.

16-02/02/ki-agzili-surahi.jpg

2- Yattığı Yerden Her şeyi Yapmak İsteyenlere

Üşengeçlik, son dönem sosyal hayatının önde gelen sorunlarından biri olarak betimlenmiştir.

İnsanların kolayına uygun olarak gerçekleşen teknolojiler, gün geçtikçe daha belirgin bir üşengeçlik yaratırken, Japonlar işi biraz daha ilerletmiş durumda. Yaptıkları çözüm, tüm gün yataktan çıkmak istemeyenlerin kullanımına sunulmuş gibi gözüküyor.

16-02/02/japan-bed.jpg

3- Göz Damlası Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

İhtiyaç halinde göze damla damlatmak,pek çok insanın yerine getirmekte en çok zorlandığı aktivitelerden biri olmuştur. Göze damlatılamaması sonucu boşa giden damlalar eğer ki bu alet dünyaya yayılırsa, tarihe karışacak gibi duruyor.

16-02/02/japan-eye-lotion.jpg

4- Selfie Çubuğu

Bu maddede yer almasının sebebini, bilinmemesinden ziyade, herkes tarafından bilinip, tercih edilmesinden ileri geliyor.İşlevini söylemeye dahi lüzum olmayan selfie çubuğu da Japonların naçizane icatlarından biri.

16-02/02/selfie-stick.jpg

5- Uhu Görünümlü Tereyağı

Tost, günümüz alışkanlıkları çerçevesinde en çok tüketilen yiyeceklerden biri olarak görünmektedir.

Çabuk ve zahmetsiz hazırlanması, besleyici değeri nedeniyle günümüz insanının tercihini oluşturan tost üzerine tereyağı ilavesi ile birlikte daha lezzetli olabiliyor.

Her ne kadar beslenme uzmanlarını tereyağı kullanımı konusunda ikiye bölen bir görüş olsa da, söz konusu buluş beraberinde tostun üzerine tereyağının daha kolay sürülebildiği bir gerçek.

16-02/02/butter-stick-type.jpg

16-02/02/butter-stick-type-2.jpg

6- Çok Amaçlı Kürek

İsviçre çakısının genel mantığını bilmeyen yoktur. Mekanizmasında bulunan birden çok alet yardımıyla, çeşitli işlerde işlev görebilen İsveç çakısının farklı bir sürümü ile karşı karşıyayız.

Özellikle bahçıvan, çiftçi gibi işlerine uygun bir alet bulmakta zorlanan bireylerin kullanımına uygun gözüküyor.

16-02/02/japan-useful-oar.jpg

7- Çok Amaçlı Kravat

Yine çok amaca hizmet eden bir buluşa tanık oluyoruz. Cinsiyetçi bir buluş doğrultusunda salt erkeklere hizmet verebilecek düzeydeki buluş, piyasaya sürüldüğü takdirde, çoğu erkeğin tercih sebebini oluşturacak gibi gözüküyor.

Çanta, poşet vb. bir envanter taşımayı hiçbir surette tercih etmeyen baylar, bu kravat sayesinde hayatlarında barındırdıkları bu önemli sorundan kurtulacaklarına inanıyoruz.

16-02/02/japan-useful-tie.jpg

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER