E-Kitap Başarılı Olamadı !

0
28

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımızda değişen birçok farklı şey oldu. Mesela bir zamanlar müziklerimizi kaset çalarlarla dinlerdik. SonraCD‘ye sonra ise dijital müziğe terfi ettik. Ancak müzik tarafında yaşanan bu değişimin bir benzerini kitaplar için göremedik. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlar nitelikte.

Öğrencilerin tercihi fiziksel kitap

Amerikan Üniversitesi profesörü Naomi Baron‘un yaptığı araştırmalara göre öğrencilerin %92’si “önemli okumaları”nı yapmak için hâlâ fiziksel kitapları tercih ediyor. Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve e-kitap okuyucugibi teknolojik ürünlerin bu kadar bol olduğu günümüzde, fiziksel kitabın hâlâ tercih sebebi olması oldukça önemli bir veri.

16-02/08/e-kitap-fiziksel-kitabi-tahtindan-edemedi-2.jpg

Ayrıca bu araştırmanın Almanya, Japonya, Slovakya gibi farklı ülkelerde yaşayan öğrencilerle yapıldığını belirtelim. Araştırma sonuçları profesörün“Words Onscreen: The Fate of Reading İn a Digital World” kitabında yayınlanacak.

Sahip olmak tercih etmek demek değil

ABD‘deki insanların %50’si tablet veya e-kitap okuyucusu sahibi. Ancak bu cihazlara sahip olmak e-kitap okumak için insanların bu cihazları tercih edeceği anlamına gelmiyor. Birçok insan elektronik cihazlarla kitap okurken gözleri yorulduğundan fiziksel kitaptan vazgeçmiyor. E-ink ekranlı, fiziksel kitap görüntüsüne en yakın e-kitap okuyucuları bile bunu değiştirebilmiş değil.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER