Heliatek, Organik Güneş Paneli Yaptı

0
22

Dünyayı kurtarma çabaları git gide yaygınlaşıyor. Tesla Powerwall’dantutun da, Heliatek gibi dünyayı daha yeşil bir yer yapmaya çalışan firmalar, iyi ki varlar. Heliatek, şimdi de yeni organik fotovoltaik güneş paneli hücrelerini tanıttı.

Organik güneş panelleri

2012’de çıkardığı organik fotovoltaik hücrelerle %10,7 oranında verimlilikelde edebilmiş olan Helaitek, bu oranın yakın gelecekte %15 olacağını söylemişti. Bu hafta tanıttığı yeni organik fotovoltaik hücrelerle Heliatek,%13,2 oranında verimlilik elde ederek hedefine yaklaştığının sinyalini verdi.

Ar-Ge çalışmalarıyla yeni bir rekora imza attığını belirten Heliatek firması, ölçümlerini bağımsız araştırma kuruluşu olan Fraunhofer CSP’ye onaylattı. Geleneksel silikon hücreler daha fazla dönüştürme verimliliği sağlasa da, organik hücreler daha ucuza mâl edilebiliyor ve daha esnek yapıya sahip.

Hatta firma yeni ürününü “organik yarı iletkenlerin düşük ışık ve yüksek sıcaklık durumunda mükemmel çalışabilmesi” şeklinde tanıtıyor. Bu yeni hücrelerle birlikte firma, geleneksel güneş panellerine çok yakın sonuçlar elde ediyor. Geleneksel güneş panelleri, gerçek hayat şartlarında %16-17’lik bir verimlilik oranına sahip.

Firma, sayesinde yeni bir dünya rekoruna imza attığı bu çalışmasıyla birlikte, ileride daha da geliştirerek binalara güneş enerjisinden elektrik sağlamayı hedefliyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER