Facebook hakkında bilmedikleriniz

0
20

Artık günümüzün büyük bir çoğunluğunu ona bakarak geçirdiğimizFacebook, bu yıl itibarıyla 12. yaşına bastı. Biz de dünyada inanılmaz bir kullanım oranına sahip Facebook hakkında ilginç bilgileri derleyelim istedik.

Dünya popülasyonu Facebook’ta

New Statesman istatistiklerine göre Facebook’un 2 milyarı aşkın kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Yani dünya popülasyonunun %28.5‘i Facebookkullanıcısı iken, internet kullanıcılarının %66 Facebook kullanıyor.

Kullanım istatistiklerinde detaya inecek olursak Facebook’un açıkladığı verilere göre servisin günlük 1.04 milyar aktif günlük kullanıcısı bulunuyor.Aylık aktif kullanıcı sayısı ise Aralık 2015 verilerine göre 1.59 milyar.

İnternetin Dedesi

Girişte belirttiğimiz gibi Facebook, 2004 yılında hayata geçmiş bir sosyal ağ. İlk olarak üniversite öğrencilerine açık olan servis 2006 yılında dünyaya açlmıştı.

Facebook kurulduğunda Gmail, Youtube, Reddit, Twitter, WhatsApp veSpotify yoktu!

Kadın kullanıcılar ağırlıkta

Mashable’ın aktardığı rapora göre Facebook kullanıcılarının %58‘i kadın, %42‘si erkek.

Bu durum diğer sosyal ağlarda da benzerlik gösteriyor. Twitter’dakadınların oranı %64 iken Pinterest’te bu oran %82.

Ayrıca Facebook’ta kadınlar daha aktif. Kadın kullanıcıların %18‘i günlük durum güncellemesi yaparken, erkeklerde bu durum %11.

Facebook’un en çok beğeniye sahip sayfası

2001 yılında açılan ve 510 milyon beğeni sayısına sahip “Facebook forEvery Phone” sayfası Facebook sayfaları arasında en çok beğeniye sahip sayfa. Bu sayfanın beğeni sayısı Facebook, Cristiano Ronaldo, Shakira veVin Diesel sayfalarının toplamından bile daha çok beğeniye sahip.

Kullanıcılar gizlilik konusunda cahil

Online gizlilik” meselesi önemli ve bizim gibi birçok teknoloji yayıncılığı yapan mecralar bunu her fırsatta dile getiriyor. Ancak medyanın tüm çalışmalarına rağmen Facebook kullanıcılarının büyük çoğunluğu gizlilik konusunda cahil kalıyor.

NextAdvisor’ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre Facebook kullanıcılarının%25‘i servisin lokasyon bilgisine ulaştığını bilmiyor, %29‘u basit şifreler kullanıyor, %39‘u gönderilerin herkese açık mı yoksa sadece arkadaşlara mı gösterileceğini belirleyen ayarları bilmiyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER