Sürücüsüz Tırlar Geliyor!

0
18

Sürücüsüz otomobil teknolojileri birçok firma tarafından test aşamalarında sürdürülmeye devam ediyor. Birleşik Krallık bu bağlamda söz konusu teknolojiler konusunda harekete geçen taraflardan biri oldu.

İngiltere, Galler, İskoçya, İrlanda ülkelerinin temsilcilerinden meydana gelen Birleşik Krallık Parlamentosu’nda, şehir trafiğini azaltmakkapsamında tırlara özel yolların kullanıma açılacağı açıklanmıştı.

Engadget haberine göre Birleşik Krallık şimdi de, bu yollarda sürücüsüz tırların yer alması isteğinde bulunuyor.

Birleşik Krallık Parlamentosu bu ay ki bütçe duyurusu sırasında açıklamalarda bulunan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, 10 kadar tırı barındıran sürücüsüz tır projesi için gerekli sermayenin sağlanabileceğini ifade etti.

Edinilen bilgilere göre, İngiltere’nin Kuzey Batısında bulunan Carlisle M6 otoyolunda bu yönde çalışmalara başlandığı belirtiliyor.

16-03/07/slide2.jpg

İngiltere Hükümeti’nin bir süredir test aşamasında değerlendirdiği sürücüsüz otomobil teknolojilerinde; Jaguar, Lande Rover, Huawei, Vodafone gibi firmalarla görüşmeler içerisinde olduğu biliniyordu.

“Akıllı yol, akıllı tır” kapsamında bazı üniversitelerinde içerisinde bulunduğu projenin işleve geçip/geçmeyeceği, geçeceği takdirde ne zaman olacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Fakat İngiliz Hükümeti’nin bu yılın sonların doğru ya da gelecek yılda projeyi işleme sokmak istediği ifade edilenler arasında.

Şüphesiz transit geçiş, son derece ağır yükler barındıran tırların sürücüsüz sürümlerinin çok daha dikkat bir biçimde yapılması gerekiyor. Zaman,Birleşik Krallık’ta bu tip bir projenin hizmete girip girmeyeceğini gösterecek.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER