Uygulama Kapatmak Bataryayı Etkiliyor mi?

0
12

Başta iPhone sahipleri olmak üzere iOS cihaz kullanan çoğu kişi açık uygulamayı kullanmayacak ise kapatmayı tercih ediyor. Hatta bazı kullanıcılarda bu bir takıntı haline gelmiş durumda.

Tuş kilidi yapmadan önce tüm uygulamaları kapatan iPhone sahipleri, bunu açık uygulamaların bataryayı olumsuz etkilememesi için yaptığını söylüyordu.

Ancak iOS‘in gerçek zamanlı arkaplanda uygulamayı çalıştırma gibi bir yeteneği olmadığı biliniyordu. Peki, açık uygulamalar bataryayı etkiliyor mu? Merak edilen bu soruya Apple cephesinden geç de olsa bir yanıt geldi.

Uygulamaları kapatmanıza gerek yok

iOS ve OS X geliştirme ekip lideri Craig Federighi tarafından yapılan açıklamada; batarya tasarrufu için uygulamalarının kapatılmasının doğru olmadığı yer alıyor. Hatta C. Federighi kendi kullandığı iOS cihazlarda açık uygulamaları kapatmadığını da sözlerine ekliyor.

Peki, bataryadan tasarruf etmek için ne yapmalı? Eğer iPhone‘da batarya süresini uzatmak istiyorsanız; “arkaplanda uygulama yenile” seçeneğinipasif hale getirmeli ve kullanmadığınız uygulamaların konum servislerinikapatmanız gerekiyor.

16-03/11/ios-9.jpg

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER