Super Earth Gezegeninin Sıcaklığını Ölçtü

0
16

NASA, uzaya dair çalışmalarının kapsamını her geçen gün genişletmeye devam ediyor. NASA’nın Spitzer adlı teleskobu, ilk kez güneş sistemi dışında kalan bir gezegenin sıcaklık haritasını çıkardı.

“Super Earth (Süper Dünya)” kategorisine giren gezegende gündüzleri sıcaklık 2426 Fahrenheit olarak ölçülüyor.

90 yıl önce Libya’nın El Aziziye kentinde 57.8 santigrat derece dünyanın en sıcak yeri olarak kabul edilmişti. Rekorun onayı uzmanlar tarafından onaylanmayınca 2012 yılında Death Valley’de ölçülen 56.6 santigrat derecelik sıcaklık gelmiş geçmiş en sıcak yeri insanlığa sunmuştu.

Söz konusu derece ise , ne 90 yıl öncesinde Libya’daki El Aziziye kentindeki sıcaklık, ne de 2012 yılında ABD’nin Death Valley bölgesinde sıcaklıkla yarışır durumda.

Magmatik ve lavlardan oluşan göllerle kaplı gezegen, dünyanın yaklaşık 2 katı durumunda. Gündüz sıcaklığı 2426 Fahrenheit olan “55 Cancri e”gezegenin gece sıcaklığı ise 1126 santigrat derece.

Gezegenin çıkarılan sıcaklık haritasında ise; sıcaklığın gezegenin her bölgesine eşit dağılmadığına dair bilgilere ulaşıldığı ifade edildi.

Space Fellow Ship haberine göre farklı bir atmosfere sahip olan gezegenin, yüzeyinde bulunan katı lav akıntılarının sıcaklığın eşit dağılmasını engellediği dile getirildi.

16-03/31/55cancrie.jpg

NASA, 2018 yılında uzaya fırlatacağı James Webb teleskobu ile 55 Cancri egezegenine ait daha detaylı bilgiler elde etmeyi planlıyor.

Gezegen 30 Ağustos 2004 tarihinde NASA tarafından keşfedilmişti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER