Otizme bir destek’de Apple’dan!

0
23

Apple, daha önceki süreçte Duke ve Cape Town Üniversiteleri desteğinde otistik bireylere uygun olarak hizmet eden bir Research Kit meydana getirmişti.

Firma şimdiki süreçte, Dünya Otizm Farkındalık ayı olarak kabul edilen Nisan Ayında iPad Pro 9.7 inç platformuna, otizm bireylere uygun olarak bir uygulama geliştireceğini açıkladı.

Otistik bireylere uygun olarak getirilecek uygulamanın içeriğine dair bilgiler Dillan adındaki bir gencin videosu ile yayınlandı.

“Dillan’s Path” adıyla yayınlanan videoda,  ABD çocuklarının sahip olduğuCDC 1 68 Otizm Spektrum Bozukluğu(ASD)na bir farkındalık yaratmanın amaçladığı Apple tarafından belirtiliyor.

Videonun otizmli bireylerin ebeveynleri tarafından son derece olumlu yorumlar aldığı Apple Insider’da yer alan haberde ifade edildi.

App Store’de yer alan Apple’ın Otizm Sesleri(Proloquo4 Text), destekleyici alternatif iletişimleri kullanıcılara sunuyor.

Kullanıcılar, Proloquo4 Text uygulamasında kelimecümle tahminleri,sosyal medya paylaşımları, 18 dil seçeneği, doğal sondaj seslerini konuşma zorluğu çeken insanlar için kişiselleştirilebilir tek ekran çözümlerini sunuyor.

16-04/03/16415-13250-proloquo4text-ipad-air-l.jpg

Apple ayrıca, Keeble, iPad, iPhone platformlarındaki görme, duyma, fiziksel engelleri kullanıcılara özel olarak kişiselleştirilebilir klavye hizmetini sağlıyor.

16-04/03/16415-13249-keeble-ipad-mini-l.jpg

Geçtiğimiz Aralık ayında Tim Cook Siri’yi kullanarak Serebral Palsi Vakfı’nadikkat çekmiş, 25 yıldır ABD Anayasası kapsamında var olan Engelliler Yasası’na vurgu yapmıştı.

Günler, haftalar, aylar bazından onlar adına farkındalık yaratmak, birey olarak sergilenmesi gereken tutumlardan biri; fakat teori olarak belirtilen düşünceler her zaman pratiğe geçiyor mu?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER