2GB RAM’in İOS’a kazandırdıkları

0
46

iPad Air 2 ile RAM miktarını 1GB‘tan 2GB‘a çıkaran Apple’ın, yeni iOS sürümleri ile gelen yeni özellikleri sadece 2GB RAM’e sahip cihazlarına sunması ise gözlerden kaçmamıştı.

iOS 9 ile gelen Slide Over ve Picture in Picture özellikleri 1GB RAM’e sahipiPad modellerinde çalışırken, Split View özelliği ise sadece 2GB RAM‘liiPad Air 2‘de çalışıyor.

16-04/04/ios.jpg

2GB RAM ile ayrıca Safari tarayıcısı da daha verimli çalışıyor. 1GB RAM yüzünden Safari’de açık olan sekmeler her seferinde tekrardan yükleniyor.RAM yetersizliğinden dolayı yaşanan bu sekme yenileme sorunu 2GB RAMile ortadan kalkıyor.

16-04/04/2gb-of-ram-iphone-6s-plus-1024x576.jpg

Aynı şey uygulama ve oyunlar için de geçerli. Örneğin, arkaplanda çok fazla işlem açık olduğu zaman bir oyunu küçültüp tekrar açtığınızda, oyun ve uygulama baştan yüklenebiliyor.

iOS 10’un bazı özellikleri 2GB RAM’e özel olabilir

Apple, bu sorunların önüne geçmek için iPad Pro‘da 4GB, iPad Air 2 ve iPad mini 4‘te 2GB, iPhone 6s/6s Plus ve iPhone SE modelinde 2GB RAM‘e yer verdi. Peki, iOS 10 (iOS X) ile bazı özellikler 1GB RAM’e sahip cihazlarda kullanılmayacak mı?

Apple’ın iPhone SE modelini segmentasyon için ürettiği açıkça ortada. Ancak bu modelde 2GB RAM‘in yer alması iPhone 6 ve iPhone 6 Plusmodellerinin bir anda eskimesine yol açtı. Uzun vadede iPhone 6 serisine olan destek kesilmese de bazı özelliklerden bu modeller mahrum bırakılabilir.

1GB RAM devri kapandı

Bu durumda 1GB RAM’li iPhone modeli almak pek mantıklı görünmüyor. Özellikle iPhone 6 Plus modelinde yaşanan FPS düşüklükleri göz önünde bulundurulduğunda 1GB RAM’in artık iOS’e yetmediğini açıkça söyleyebiliriz.

iPhone satın almak ve yeni gelecek özelliklerden mahrum kalmamak isteyenler iPhone 6s’e ya da iPhone SE modellerine yönelmesi gerekiyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER