Android Yazılım Dili Değişecek!

0
25

TheNextWeb’in haberine göre Google, Swift dilini kullanmaya başlayabilir.Apple tarafından geliştirilen, nesne tabanlı yazılım dili Swift, Android’in “first class” dili olarak kullanılabilir.

Java değiştirilmeyecek

Apple, geçtiğimiz sene Swift dilini açık kaynak haline dönüştürmüştü. Bundan yararlanmak isteyen Google, Swift’i Java’nın yerine koymayacağını da söyledi.

Google’ın Android işletim sisteminin şu anda birinci sınıf dil olarak Java’yı desteklediğini söyleyen Google sözcüleri, Swift’in Java’yı kökten kaldırmak amaçlı kullanılmayacağını eklediler. En azından kısa dönemde böyle bir değişiklik görmeyeceğiz.

Oracle davası ilk sebep

Oracle ile hali hazırda süren davanın buna neden olduğu da söylentiler arasında. Google, bu sebepten ötürü Swift dilini Java’dan daha öncelikli bir şekilde kullanacak.

Yazılım dili değişikliği tabii ki uzun bir süreç alacaktır. Kısa vadede köklü değişiklikler görebiliriz. Öncelikle Android’in standart kütüphanesi Swiftuyumlu yapılmalı, sonrasında da Android, Swift dilinin çalışma zamanına uyarlanmalıdır.

Başka bir dil düşünülmüştü

Google’ın Kotlin isimli bir yazılım dilini de öncelerinde düşündüğü belirtilmiş olsa da, söz konusu dilin yazıldıktan sonra derleme zamanının çok uzun olması, Google tarafından endişe konusu oldu. Bu yüzden Google, bu dile pek sıcak bakmıyor diyebiliriz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER