Atık Sulardaki Kirliliğe Çözüm Bulundu!

0
12

Kullandığımız teknolojilerden, birçok günlük eşyaya kadar, hepsinin üretim aşamasında fabrikaların atık olarak kurşun, kadmiyum, cıva, arsenik, krom gibi kirleticiler ürettiği biliniyor. Bunlar da yaşayan mikro organizmalar için hiç faydalı olan şeyler değil.

Bu kirlilikle savaşmak için, uluslararası araştırmacılar takımı, minik robotlar geliştirmeyi başardı. Tanesi insan saçının genişliğinden daha ince olan bu mikro robotlar, atık sulara bırakıldıktan sonra, kurşun parçacıklarını başarılı bir şekilde temizleyebiliyor.

Su kirliliğini büyük ölçüde temizleyebilirler

Minik tüpler şeklindeki bu robotlar, üç katman halinde geliyor. Grafen oksitolan dış katman, sudan kurşun parçalarını çekiyor. Nikel olan ikinci katman manyetik alan ile robotun uzaktan kontrolünü sağlıyor. En içteki üçüncü platinyum katman, hidrojen peroksiti çözme işlemi yaparak, suya ve oksijene dönüştürüyor. Böylece robotun hareket mekanizması oluşuyor.

Araştırmacıların yazdığına göre, robotlar 1 saatte atık sudaki kurşun oranınıyüzde 95’e kadar temizliyor. Suyun boyutu ve kullanılan robotların sayısıyla doğru orantılı olan bu temizleme hızından öte, robotların tekrar kullanılabilmesi göze çarpıyor.

Robotlar temizlenip tekrar kullanılabilir, hem de toplanan kurşun iyonları tekrardan kullanılabilir. Bir nevi geri dönüşüm sistemi olan bu mikro robotlar için sıradaki hamle, daha fazla kirletici maddenin, daha geniş alanlarda temizlenmesi.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER