Volkswagen Yandı!

0
15

Volkswagen geçtiğimiz yıl Eylül ayında ABD merkezli olmak üzere birçok ülkede satışa sürdüğü 11 milyon araçta, egzoz emisyonlarının mevcut değerinden düşük gösterildiğini itiraf etmişti.

“Emisyon skandalı” olarak kamuoyunda geniş yer kaplayan olay sonrasında, milyonlarca aracını piyasadan geri çekmiş, 2015 yılının son çeyreğini 2.5 milyar euro zararla kapatmıştı.

BBC’de ye alan habere göre, Alman otomobil devi bu bağlamda, ABD Hükümeti ile arasındaki davada yeni bir bedel ödemeye hazırlanıyor.

16-04/22/volkwagen-badges_3455586b.jpg

Volkswagen 10 Milyar Dolar Tazminat Ödeyebilir

ABD Adalet Bakanlığı ile anlaşmaya varan Volkswagen, emisyon değerlerini düşük gösterdiği 2 litre motor hacmine sahip 500 bin aracısahiplerinden geri alacak.

500 bin aracı sahiplerinden aldıktan sonra, şirket ayrıca kullanıcılara yüklü bir miktarda tazminat ödeyecek. Henüz net bir rakam ortaya çıkmasa da,Volkswagen’in 10 milyar doları aşan bir meblağı otomobil sahiplerine ödemesi bekleniyor.

ABD Adalet Bakanlığı ile Volkswagen arasındaki anlaşmayı San Francisco’da açıklayan Yargıç Charles Breyer; yüklü miktarda tazminat alacak araç sahiplerinin, istekleri halinde araçlarını geri göndermeden tamirat ücreti ödenmek kaydıyla araçlarını tamir edebileceklerini ifade etti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER