Mitsubishi’de Neler Oluyor?

0
85

Mitsubishi uzun yıllardan beri küresel bazda otomobil üretimi yapan bir önemli bir marka. Ama marka şu sıralarda çok zor günler geçiriyor. Yaşanan skandallar ve yapılan açıklamalar da durumun hiç de iç açıcı olmadığını gösteriyor.

Mitsubishi’de Neler Oluyor?

Mitsubishi markasının adı şu sıralar modellerinden çok yaşanan skandallar ile anılıyor. En son patlak veren skandal yakıt tüketiminde verilen değerlerde hile yapılmasının anlaşılması ile ortaya çıktı ve bu yapılan hilenin boyutları da gerçekten ciddi seviyelerde.

Telaffuz edilen rakamlar 600.000 gibi ciddi rakamlar ve sadece bununla da sınırlı değil. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ryugo Nakao, Tokyo’dadüzenlenen toplantıda “İç pazarda 1991’den beri bu yöntemi kullanıyoruz “ demişti. Bu da aleni bir şekilde biz  25 yıldır hile yapıyoruz demek.

16-04/27/2015-mitsubishi-lancer-evo-beauty-shot-resized-by-mitsubishi-motors-usa.jpg

Bu skandalın ortaya çıkmasının ardından markanın hisselerinde toplamda%50’lik bir düşüş meydana geldi. Mitsubishi markasının başkanı Tetsuro Aikawa yaptığı açıklamada “Tetiği kimin çekip bunu kimin başlattığını bilmiyoruz, yapabileceğimiz tek şey özür dilemek” açıklamasını yaptı.

Bundan Sonra Ne Olacak? 

Başkan Aikawa yapılan bu skandalın sorumlularını bulmak için çalışacaklarından da ayrıca bahsetti. Peki yaşanan bunca itiraf ve skandaldan sonra Mitsubishi’yi nasıl bir gelecek bekliyor?

16-04/27/b6674e77-1b9a-4469-97d9-b3166d78cfa9_cx0_cy10_cw0_mw1024_s_n_r1.jpg

Marka hisselerinin %50’lik düşüşünün yanında açıklanan satışrakamlarında ciddi bir düşüş mevcut. Açıklanan rakamlar gösteriyor kiMitsubishi geçen her yıla oranla 100.000 adet daha az satıyor. Yaşanan bu düşüşün ardından ortaya çıkan bu olaylar da marka için çok sıkıntılı zamanların habercisi olabilir.

General Motors veya VW grubu gibi firmalar da bu tarz sorunlar ile karşılaşmıştı. En yakın zamanda VW’de yaşanan emisyon krizi buna en güzel örnek olabilir, lakin bu tarz büyük ve küresel gruplar için yaşanan bu olayların faturasını Mitsubishi ile kıyaslamak biraz yanlış olabilir.Mitsubishi için işlerin bu kadar kolay olmasını düşünmek biraz daha zor.

Tüm bu yaşanan hisse düşüşleri ve satış rakamlarının azalması markaya elbette sorunlar yaşatacaktır. Belki başka gruplar ile birleşme belki markanın satılması gibi seçenekler duyabiliriz yakın zamanda. Ama otomobil tutkunları Mitsubishi gibi bir markanın küçülüp bize sunduğu önemli modelleri artık sunmayacağını açıkladığı günleri asla görmek istemez.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER