Tizen 3.0 Çok Yakında!

0
32

Samsung tarafından geliştirilen ve şu ana dek akıllı telefon, akıllı saat, televizyon ve fotoğraf makinesi kategorilerinde kullanılan Tizen işletim sisteminin gelişim süreci devam ediyor. Samsung Geliştirici Konferansı’nda şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Tizen 3.0 işletim sistemieylül ayında dağıtıma sunulacak.

Eylül ayında Berlin’de IFA 2016 etkinliği gerçekleşecek, dolayısıyla söz konusu etkinlikte Tizen 3.0’ın resmi tanıtımı gerçekleşebilir. Samsung ayrıca IFA 2016’da Gear S3 akıllı saatin duyurusunu gerçekleştirecek. Akıllı saat, Tizen 3.0’ın kullanılacağı ilk cihaz olabilir.

16-05/02/tizen-3-evolution.png

Tizen 3.0 Neler Getirecek?

Tizen işletim sistemi 3.0 numaralı sürümle birlikte hem ARM hem de x86tabanlı işlemcilere sahip cihazlarda çalışacak. Platform böylece 64-bitdesteği sunmaya başlayacak.

Android tarafında gördüğümüz ve mobil oyun deneyimini daha iyi bir noktaya taşıyan Vulkan grafik arayüzü Tizen işletim sistemi tarafından da desteklenecek. Yeni grafik arayüzü Tizen işletim sisteminde grafik performansını %30 oranında artıracak.

Bluetooth 4.2 desteği, gelişmiş 4K ekran desteği, sesle kontrol, çoklu kullanıcı desteği ve güvenlik iyileştirmeleri Tizen 3.0’a eşlik edecek diğer gelişmeler olacak.

Tizen 3.0’ın beta sürümü ise temmuz ayında dağıtıma sunulacak. Beta sürümü ilk olarak Samsung Z1 ve Z3 akıllı telefonlar için yayınlanacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER