Yerli Otomobil İçin Yerli Yazılım Yapılıyor!

0
21

Geçtiğimiz yıl prototipi gösterilen yerli otomobil, Cadillac BLS alt yapısını kullanmasıyla büyük eleştirilere maruz kalmıştı. Ancak, otomobilin AR-GE sürecinin devam ettiğini belirten uzmanlar, piyasaya çıktığında çok farklı bir yapıda olabileceğini söylemişti.

Uzun bir aradan sonra yerli otomobil konusunda sessizlik, yazılım cephesinden gelen haber ile bozdu.

Yerli otomobil üzerinde gerçek zamanlı işletim sistemi!

Yerli otomobil hakkında son gelişmeleri paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, genellikle savunma sanayisinde kullanılan ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) adı verilen yazılımın otomobile aktarıldığını açıkladı.

Farklı sistemlere rahatça entegre edilebilmesi için modüler yapıda tasarlanmış olan bu işletim sistemi, dışarıdan müdahalelere kapalı olması nedeniyle genellikle küçük bir güvenlik açığının bile kabul edilemeyeceği helikopter ve uçak gibi hava araçlarında kullanılıyor.

Ayrıca adından da anlaşılacağı üzere, programların bilgisayarlarda kullandığımız işletim sistemlerinden farklı olarak gerçek zamanlı çalıştığı GİS, bu yapısı sayesinde hatalardan etkilenmeyerek daha kararlı çalışıyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER