Az gören çocuklar için Günışığı Oyun Uygulaması yayında

0
12

Az gören çocuklar için Günışığı Oyun Uygulaması yayında

Türk Telekom, az gören çocuklar için Günışığı Oyun Uygulaması'nı hayata geçirdi.

Türk Telekom, Günışığı Projesi'ni 'Herkes için erişilebilir iletişim' prensibi doğrultusunda, Engelsiz Yaşama Derneği ve Gazi Üniversitesi Görme Engelliler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Turan Delimehmetoğlu'nun koordinatörlüğünde hayata geçirdi.

Türkiye'de yüzde 1 ila 10 görme kalıntısına sahip çocuklar, "görme engelli" olarak tanımlanıyor, "görme engelli raporu" veriliyor. Aslında bu çocuklar, görme fonksiyonlarının yüzde 99'unu bile kaybetmiş olsalar, kalan yüzde 1'i kullanarak, "görmeyi" öğrenip başkalarının yardımını beklemeden günlük işlerini yapabilen bireyler olarak hayatlarına devam edebiliyorlar.

Günışığı Projesi, yüzde 1 ila 10 görme kalıntısına sahip çocukların "erken müdahale eğitimi" ile mevcut görme becerilerini geliştirerek görmeyi öğrenmelerini, hayata eşit koşullarda katılım sağlamalarını ve toplumsal yaşama üretken bireyler olarak dâhil olmalarını sağlamayı hedefliyor.

Türk Telekom'un Günışığı Projesi kapsamında bugüne dek:

• Toplam 300 çocuk az gören eğitimi aldı.
o Bunlardan 100'ü geçtiğimiz yılın sonunda mezunoldu. Bir yıla yakın süren eğitimler sonunda çocukların tamamının var olan görme becerilerini geliştirerek öz güven sahibi olmaları sağlandı.
o 200 çocuğun eğitimi devam ediyor.

• Yapılan ortam düzenlemeleriyle çocukların sınıf ortamında, engeli olmayan öğrencilerle aynı sıraları paylaşarak eğitimlerine devam etmeleri sağlandı.

• Çocuklar; arkadaşlarıyla birlikte teneffüse çıkan, okulun bahçesinde oynayan, bisiklete binen, piyano çalmayı öğrenen, spora başlayan ve hatta meslek tercihini değiştiren bağımsız bireyler olmayı başardılar.

• Türk Telekom teknolojisi ile de Günışığı projesine destek veriyor.
o Çocukların erken müdahale eğitimini, mekan bağımsız, Türkiye'nin hangi köşesinde olursa olsunlar, uzaktan bağlanarak almalarına imkan sağlanıyor. Ayrıca ailelerin, çocuklarının eğitimini görüntülü olarak bire bir takip etmeleri ve eğitmenleri ile canlı görüşmeleri sağlanıyor.
o Tabletle koordine olabilen akıllı tahta ve harekete duyarlı Kinect gibi teknolojilerle eğitimler destekleniyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER