Polonya’dan Oyun Sektörüne 20 Milyon Dolarlık Yatırım

0
24

CD Projekt Red ve Techland gibi oyun firmalarıyla tanıdığımız Polonya, komşusu Rusya’nın ardından Doğu Avrupa’daki oyun sektörünün en büyük olduğu ikinci ülke. Araştırma firması Newzoo’nun yaptığı araştırmaya göre 2015 yılında ülkede 408 milyon dolar büyüklüğünde bir pazar vardı ve şu anda bu sektörde 2000’den fazla kişi çalışıyor.

Ancak Polonya, global oyun sektöründe adını daha da yukarılara taşımak istiyor ve bu alandaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz nisan ayında bu amaçla yeni bir program başlatıldı ve bu program çerçevesinde oyun stüdyoları için yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırım fonu ayrıldı. Ülkenin en büyük oyun stüdyosu olan CD Projekt Red de bu program kapsamında hükümet ile birlikte çalışıyor.

CD Projekt Red

CD Projekt Red’in Ar-Ge Yöneticisi Stan Just’ın GamesBeat ile e-posta üzerinden gerçekleştirmiş olduğu röportajda belirttiğine göre “inovatif bir projesi olan ve belirlenmiş program parametrelerine uyan Polonya merkezli her oyun stüdyosu” bu programa başvurabiliyor. Programın amacı, Ar-Ge yatırımıyla gelen bilgi birikimini paylaşarak oyun stüdyolarının daha güçlü bir hale gelmesini sağlamak.

Stan Just program ile ilgili olarak GamesBeat’e verdiği röportajda “Bu program, Ar-Ge aracılığıyla Polonya oyun sektöründeki rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Yeni şirketlerin daha inovatif projelere yönelmesini teşvik etmenin yanı sıra, deneyimi bulunan şirketlerde inovasyonu tetiklemek istiyoruz. Bu desteğin şekline gelince, bu bir hibe. Bu hibenin yoğunluğu; şirketin büyüklüğü, sürdürülen araştırmanın türü ve bilgi birikiminin konferanslarda ve bilim dergilerinde paylaşılması gibi kriterlere bağlı olarak geçerli masrafların %40’ı ile %80 arasında değişiyor.” açıklamasını yaptı.

Dying Light

Polonyalı Techland Firmasının Geliştirmiş Olduğu Dying Light Oyunundan Bir Kare

Aslında bu program, CD Projekt Red, Techland, CI Games, 11 bit studios gibi Polonya merkezli oyun firmalarının birkaç yıl önce başlattığı bir sürecin sonunda ortaya çıktı. 2014 yılında bu oyun firmaları, Polonya Oyunları Antlaşması’nı oluşturdu. 2015 yılında ise bu anlaşma, Polonya Oyunları Birliği’nin ortaya çıkmasını sağladı.

İlk bakışta oyun firmalarının kendilerine rakip olabilecek başka firmaları desteklemesi garip gelebilir. Ancak buradaki amaç, Polonya’daki oyun sektörünü geliştirmek, daha güçlü bir ekosistem yaratmak ve böylelikle global oyun pazarından daha büyük bir pay alabilmek. Bu hedefe giden yolda, büyük oyun stüdyolarının sektörü geliştirmek amacıyla çalışmalar yapması ve küçük oyun stüdyolarını desteklemesi ise olaya bakış açılarının nasıl olduğunu bizlere gösteriyor. The Witcher serisiyle tanıdığımız CD Projekt Red ve Dying Light oyunuyla bildiğimiz Techland gibi başarılı oyun geliştiricilerinin bulunduğu ülke, hedefini çok daha yükseğe koymuş ve bu hedefe doğru emin adımlarla ilerliyor.

Sonrası Polonya’dan Oyun Sektörüne 20 Milyon Dolarlık Yatırım Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER