Qualcomm, Bağlantılı Araç Platformunu Duyurdu

0
5

Qualcomm, bağlantılı otomobil prototipleri geliştirilebilmesi için Bağlantılı Otomobil Referans Platformu‘nu duyurdu. Bu platform sayesinde bağlantılı otomobil teknolojisinin daha hızlı bir şekilde gelişmesi sağlanabilecek.

İlk aşamada bağlantılı arabalara otonom kontrol ve çarpışma engelleme gibi özelliklerin eklenmesi hedefleniyor. Qualcomm, bunları gerçekleştirebilmek için büyük ihtimalle birkaç hafta önce duyurduğu makine öğrenimi SDK’sını ve Snapdragon 820 çipsetini kullanacak.

Bağlantılı otomobillerin bağlantı donanımı ve yazılımı, kullanım süresi boyunca geliştirilecek. Bu da otomobil üreticileri tarafından kısa alan haberleşmesinden (Dedicated Short Range Communications) hibrit/hücresel V2X ve 4G LTE’den 5G’ye kadar uzanan bir taşıma yoluyla gerçekleştirilecek. Ayrıca Wi-Fi, Bluetooth ve Bluetooth Low Energy gibi aynı spektrum frekanslarını kullanan çoklu kablosuz teknolojilerin eş zamanlı işleyişleri de idare edilebilecek. Bununla birlikte sistem, özel uygulamaların yürütmesinde ve geliştirmede güvenli bir yapı sağlayabilmek için OEM ve üçüncü taraf uygulamaları destekliyor.

Şu anda Qualcomm, kablosuz yazılım güncellemesi sorunu üstünde çalışıyor gibi görünüyor. Otonom otomobil gibi önemli bir sistem üzerinde yazılım güncellemesi yapmak telefonda yazılım güncellemesi yapmaktan çok daha büyük bir sorun. Çünkü tamamen güvenli olmalı ve her seferinde güvenlikten en ufak bir taviz vermeden çalışmalı. Qualcomm, sadece bağlantılı araba pazarında değil, milyarlarca çip satmayı hedeflediği nesnelerin interneti pazarında bir an önce eyleme geçmek istiyorsa bir an önce sorunun üstesinden gelmeli.

Qualcomm, platformunu bu yıl içinde otomobil üreticileri ve geliştiriciler için kullanıma sunmayı planlıyor.

Sonrası Qualcomm, Bağlantılı Araç Platformunu Duyurdu Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER