Yapay zeka, güçlendirilmiş insan zekasıyla karşı karşıya

0
21

Yapay zeka, güçlendirilmiş insan zekasıyla karşı karşıya

1950'lerde ve 60'larda ortaya atılan fikir yeniden gündeme geldi.

Intelligence Amplification (Kısaca IA), bilgi teknolojilerinin etkin kullanımıyla insan zekasının daha fazla güçlendirilmesi, daha arttırılması anlamına gelir. Bu fikir ilk sibernetik ve bilgisayar öncüleri tarafından 1950 ve 1960'lı yıllarda ortaya atılmıştı. Yapay zeka konusunda atılan adımlarla birlikte bir kere daha gündeme geldi. Bu aralar şu sorular tartışılıyor: İnsan aklı teknoloji ile güçlendirilebilir mi? Bu işin tehlikesi nedir?

Genel yapay zeka (AGI/Artificial General Intelligence) ve yapay zeka (AI/Artificial Intelligence) çalışmalarının aksine insan beyni önceden varolan zekayı bizlere sunuyor. Hatta bazı kişiler insan zekasının, sibernetik veya harici cihaz entegrasyonu ile gelişmiş bir yapay zekaya dönüşeceğini iddia ediyor. Fütürist bir blogcu ve araştırmacı olan Michael Anissimov, IA ve AI konusunda dikkatli olunması gerektiğini savunan kişilerden biri.

Michael Anissimov'a göre IA'nın gerçek amacı süper Einstein'ları ortaya çıkarmak. Kısacası herhangi bir insandan daha yetenekli kişiler oluşturmak ve yaşayan insanlardan birkaç adım daha önde olmak. Anissimov, ilk adım olarak bilgilere doğrudan sinirsel bağlantı oluşturulacağını, bir sonraki adımın ise görsel korteks için arayüzler geliştirileceğini söylüyor. Yapılan bu işlem, mekansal görselleştirme ve manipülasyon yeteneklerini arttıracak. Ayrıca dokunsal ve işitsel korteks gibi duyusal korteks üstünde de belirli geliştirmeler yapılabileceği Anissimov'un söyledikleri arasında.

Üçüncü adım ise prefrontal korteksin güçlendirilmesini içeriyor. Kavramların oluşturulması için algısal verileri birleştiren yolun güçlendirilmesi süper zeka için atılacak en önemli aşamalardan biri. İşin içine nano teknoloji de giriyor. Michael Anissimov, geliştirilmiş insan beyninin potansiyel psikolojik yan etkisinin delilik olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte yükseltilmiş, güçlendirilmiş zekanın diğer yan etkileri nöbetler, aşırı bilgi yüklenmesi, aşırıcı bencillik veya aşırı yabancılaşma da olabilir. Uzmanlar bazı zeki insanların kendilerini yabancılaştırdığını, güçlendirilmiş zekada ise bu potansiyelin daha yüksek oradan olduğunu belirtti. Araştırmacı Anissimov son olarak gelişme açısından daha ucuz ve temiz bir sonuç olarak yapay zekanın önde olduğunu belirtti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER