OSX Yeni İsmi ve Yeni Sürümüyle Karşımızda: macOS Sierra

0
25

Apple, WWDC’nin ilk gününde masaüstü işletim sistemi OSX’in büyük bir güncellemesi olan macOS Sierra’yı ve Mac’i daha akıllı ve daha yararlı bir hale getiren yeni özelliklerin tanıtımını gerçekleştirdi. Siri’nin artık Mac’lerde de kullanılabilmesi ise en büyük gelişmelerden biri. Siri desteği ile Mac kullanıcıları belgeler arasında arama yapabilecek, bilgi arayabilecek, sistem tercihlerini ayarlayabilecek ve bunlar gibi daha birçok işlemi gerçekleştirebilecekler. Ayrıca iCloud entegrasyonu sayesinde masaüstü ve belgeler klasöründe bulunan her şeye iPhone ve iPad’inizden erişebileceksiniz. macOS’in yeni sürümüyle gelen Universal Clipboard özelliği ise bir Apple aygıtındaki metin, resim ve fotoğraf gibi içerikleri kopyalayarak başka bir Apple aygıtına yapıştırmanızı sağlıyor. Apple Pay de macOS Sierra ile Mac’teki yerini alıyor ve bu şekilde internette güvenli ve gizli bir şekilde alışveriş yapmak daha da kolay hale geliyor. Fotoğraflar uygulaması ise kitaplığınızı düzenlemenizi ve mükemmel fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Apple-September-Event-91-1280x720Siri, Artık Mac’te!

Siri, masaüstü için tasarlanan yepyeni yeteneklerle artık Mac’te kullanılabiliyor. Menü çubuğundan, klavyeden veya dock’tan kolayca erişilebilen Siri; sesli talimatlar ile dosya bulmanızı, bilgi aramanızı ve mesaj göndermenizi sağlıyor. Ayrıca Siri arama sonuçlarındaki öğeleri, belgelerinize ya da mail’lerinize sürükleyip bırakabilecek, maç sonuçları gibi bilgileri sürekli takip edebilmek için Bildirim Merkezi’ndeki Siri Arama sonuçlarına iğneleyebilecek, fotoğraf arşivinde arama yapabilecek, anımsatıcılar oluşturabilecek, sistem tercihlerini değiştirebileceksiniz. Artık dört Apple platformunda da (iOS, macOS, watchOS ve tvOS) hizmet veren Siri, 36 ülkede haftada yaklaşık olarak iki milyar isteği yerine getiriyor.

Masaüstünüz ve Belgeleriniz Tüm Aygıtlarınızda

macOS Sierra ile birlikte masaüstünüzdeki ve belgeleriniz klasörünüzdeki tüm dosyalarınıza herhangi bir Mac, iOS aygıtı ve bilgisayardan ulaşabileceksiniz. Bunun için sadece dosyalarınızı masaüstü veya belgeler klasörüne kaydetmeniz gerekiyor. iPhone veya iPad’inizdeki dosyalarınıza iCloud Drive uygulaması, iCloud.com veya Windows için iCloud uygulaması üzerinden erişebilirsiniz. İkinci Mac’inize giriş yaptığınızda, dosyaların masaüstü veya belgeler klasöründe olduğunu göreceksiniz.

Aygıtlar Arasında Kopyalama ve Yapıştırma

WWDC’de tanıtılan macOS Sierra ile aygıtlar arasındaki devamlılık özelliği de geliştirildi. Universal Clipboard özelliği sayesinde panonuzdak bulunanları iCloud aracılığıyla tüm Apple aygıtlarınızda kullanabilirken Mac, iPhone ve iPad’iniz arasında metin, resim ve video kopyalayıp yapıştırabileceksiniz.

Safari’nin Sekmeler Özelliği Mac’e Geliyor

macOS Sierra, masaüstünüzde daha etkin bir şekilde gezinmenizi sağlamak amacıyla Safari’nin sekmeler özelliğini Mac uygulamalarına ve üçüncü şahıs uygulamalarına taşıyor. Bu sekmeler özelliği; harita, mail, pages, numbers, keynote ve textedit gibi birden fazla pencereyi destekliyor. Sekmeler özelliğini kullanarak harita uygulamasında yerinizi kaybetmeden birden fazla yere göz atabiliyor, tam ekran görünümünde pages belgeleri arasında kopyalayıp yapıştırma işlemi yapabiliyor ve mail uygulamasında taslak mail’ler arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyorsunuz.

Resim İçinde Resim

macOS Sierra, bir pencerede Safari’den ya da iTunes’dan bir videoyu izlerken ekranın herhangi bir köşesinde bir video üzerinde çalışmanızı, videonun boyutunu değiştirmenizi ya da üzerine iğne eklemenizi sağlıyor. Siz alanlar arasında geçiş yaparken video sabit kaldığından dolayı bir şey kaçırmıyorsunuz.

macOS Apple PayApple Pay ile Alışveriş Yapma

Kullanıcılar, Mac’lerini kullanarak alışveriş yapmayı seviyorlar ve macOS ile Safari’de alışveriş deneyimi şimdi daha da gelişti. Apple Pay, web sitelerinden güvenli ve gizli alışveriş yapmayı kolay hale getiriyor. İnternette satış yapanlara artık kredi ya da banka kartı numaranızı vermeniz gerekmiyor. Üstelik kart numaranız hiçbir şekilde aygıtınızda ya da Apple sunucularında saklanmıyor. Bunun için sadece ödeme sırasında Apple Pay düğmesini bulun ve alışverişinizi Touch ID’niz ya da Apple Watch’unuz ile tamamlayın. Güçlü şifreleme özelliği, aygıtlarınız ve Apple Pay sunucuları arasındaki tüm iletişimi koruyor ve Apple Pay alışverişlerinizi izlemiyor.

Anılarınızı Yeniden Yaşayın

Fotoğraflar uygulamasındaki Memories özelliği, otomatik olarak ilk doğum günü partisi, düğün, aile tatili vb. olaylar için koleksiyonlar oluşturuyor ve arşivinizin diplerinde kalmış anılarınızı yeniden keşfetmenize imkan tanıyor. Yeni gelişmiş bilgisayar vizyonu ile Fotoğraflar uygulaması; yüz, nesne ve sahne tanıma özelliklerini ve konum bilgilerini kullanarak fotoğraflardaki kişileri, yerleri ve nesneleri algılayabiliyor. People özelliği ise fotoğrafları otomatik olarak içinde bulunan kişilere göre albümler halinde grupluyor. Places özelliği de fotoğrafları bir dünya haritası üzerinde göstererek nerede çekildiklerini görmenizi sağlıyor. Ayrıntıları iyileştirmek için fotoğraflarınıza kontrast ekleyen ve önemli noktaları öne çıkaran Brilliance özelliği ile fotoğraflarınızı bir profesyonel gibi mükemmelleştirmek çok daha basit.

Diğer macOS Özellikleri

  • Auto Unlock özelliği, kimliğinizi tanımladığınız Apple Watch’unuzu kullanırken Mac’inizle masaüstünüzde otomatik olarak oturum açmanızı sağlıyor.
  • Optimised Storage özelliği, Mac’inizi açtığınızda sık kullanılmayan öğeleri iCloud’da depoluyor ve size kullanılmış uygulama yükleyicilerini silmenizi hatırlatıyor. Üstelik birden fazla defa indirilmiş dosyaları, önbelleği, günlükleri ve daha fazlasını silerek sizin için alan boşaltıyor.
  • Mesajlar; uygulama içindeki video klipleri seyretmenizi ve web bağlantılarını ön izlemenizi, Tapback özelliği sayesinde kalp, başparmak yukarı gibi tepkileri mesaj balonuna göndermenizi ve daha büyük emoji’ler kullanmanızı sağlayarak sohbetlerin daha keyifli bir hal almasını sağlıyor.
  • Apple Music, yeni arayüzüyle müzikleri keşfetmenizi, özel ve yeni albümlerle parçalara göz atmanızı daha da kolay bir hale getiyor.

Apple Music

macOS’ta Gizlilik

Güvenlik ve gizlilik, Apple donanım, yazılım ve hizmetlerinin tasarımında büyük bir öneme sahip. Apple, iMessage ve FaceTime verilerinizi korumak için uçtan uca şifrelemeyi kullanarak bu verileri kendisi ve başkaları tarafından okunamaz hale getirir. Siri ve Harita gibi özellikler Apple’ın sunucularına veri gönderir ama bu veriler kullanıcı profilleri oluşturmak için kullanılmaz ve Fotoğraflar yüz, nesne ve sahne algılama özelliklerini kullanarak resimlerinizi düzenlemek için aygıt üzerinde bilgi toplama özelliğini kullanır.

Apple, macOS Sierra ile birlikte Differential Privacy adı verilen bir teknoloji kullanmaya başlıyor. Bu teknoloji sayesinde Apple, bireysel gizliliği tehlikeye atmadan çok sayıda kullanıcının kullanım kalıplarını keşfedebiliyor. macOS Sierra’da bu teknoloji, Notlar’da otomatik düzeltme önerileri ve arama ipuçlarını iyileştirmeye yardım edecek.

macOS Sierra’yı Kimler Kullanabilecek?

macOS Sierra’nın geliştirici ön sürümü, 13 Haziran itibarıyla developer.apple.com sitesi üzerinde Apple Geliştirici Programı üyelerinin kullanımına sunuldu. Mac kullanıcıları, macOS Sierra Beta Programı’na kaydolabilir ve işletim sistemini Temmuz ayından itibaren beta.apple.com adresinden indirebilirler. macOS Sierra’nın tam sürümü, bu sonbaharda Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilecek. Daha fazla bilgi için apple.com/macos/sierra-preview adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sonrası OSX Yeni İsmi ve Yeni Sürümüyle Karşımızda: macOS Sierra Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER