Rekabet Kurumu’ndan Yemek Sepeti’ne 428 bin TL para cezası!

0
24

Rekabet Kurumu'ndan Yemek Sepeti'ne 428 bin TL para cezası!

Rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Yemek Sepeti'ne 428 bin TL idari para cezası kesildi.

Bu ayın başlarında sizlere Rekabet Kurulu'nun Yemek Sepeti'ne açtığı soruşturmadan ve aldığı sözlü savunmadan söz etmiştik.

Yemek Sepeti'nin rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma ise beklendiği üzere bugün itibarıyla sonuçlandı. Rekabet Kurumu bu soruşturma kapsamında, Yemek Sepeti'ne yaklaşık 428 bin TL idari para cezası kesti.

Rekabet Kurumu'nun resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

"Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş.'nin 4054 sayılı Kanun'un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespiti için 18.03.2015 tarihli ve 15-12/161-M sayılı Kurul kararı uyarınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma, Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş.'nin en çok kayrılan müşteri şartı uygulamaları ve fiili münhasırlık uygulamaları yoluyla 4054 sayılı Kanun'u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak açıldı.

Bahse konu soruşturmada, Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş.'nin, en çok kayrılan müşteri şartı uygulamaları ile rakip platformlarda daha iyi/farklı koşullar (fiyat, indirim, promosyon, menü içeriği, ödeme şekli, gönderim bölgesi ve limiti gibi) sunulmasını önlemek, rakip platformların tanıtımlarını engellemek, rakip platformlarla çalışmamaları karşılığında restoranlara promosyon sağlamak suretiyle ve Joker uygulamasıyla 4054 sayılı Kanun'u ihlal edip etmediği incelendi.

09.06.2016 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda;

Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş.'nin 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal ettiğine dolayısıyla, aynı Kanun'un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi."

Nevzat Aydın'dan açıklama

Bu kararın ardından Yemek Sepeti CEO'su Nevzat Aydın Webrazzi'ye konuştu. Verilen 428 bin TL idari para cezasının Türkiye'de şu ana kadar ele alınan ilk örnek olduğunu ve Avrupa Rekabet otoritelerinin benzer soruşturmalarda şirketlere ceza vermeden sadece uyarı verdiğini söyleyen Aydın, bu soruşturmanın kullanıcılara en doğru fiyatları yansıtma çabalarından kaynaklandığını söyledi. Aydın sözlerini ise bu cezanın onbeş senedir sergiledikleri %100 kullanıcı odaklılığı konusunda en ufak bir değişiklik getirmeyeceğini ve kullanıcılarının kaygılanmamaları gerektiğini söyledi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER