Swift Playgrounds ile Kodlama Öğrenmek Artık Çok Kolay ve Eğlenceli

0
32

Apple, kodlama öğrenmeyi keyifli ve kolay bir hale getiren Swift Playgrounds adlı iPad’e yönelik yeni uygulamasını duyurdu. Swift Playgrounds, Apple’ın sunduğu ve profesyonel geliştiricilerin birinci sınıf uygulamalar oluşturmak için kullandığı programlama dili Swift’i kolay bir şekilde öğrenmeyi sağlıyor. Apple tarafından geliştirilen programlama derslerini kapsayan Swift Playgrounds, öğrencilerin temel kodlama konseptlerini öğrenirken bir yandan da etkileyici bir grafik dünya aracılığıyla ekrandaki karakterleri yönlendirmek, bulmacalar çözmek için kodlar yazmasına imkan tanıyor. Uygulama, kullanıcıları yaratıcılıklarını ifade etmeye ve internette yayınlayabilecekleri gerçek programlar oluşturmaya teşvik eden yerleşik şablonlar da içeriyor.

Apple tarafından geliştirilen programlama dersleri; öğrencilerin komut verme, işlevler oluşturma, döngüler gerçekleştirme, koşullu kod ve değişkenler kullanma gibi temel kodlama konseptlerini öğrenmelerine yardımcı oluyor. Apple, öğrencilerin becerilerini ve ilgi alanlarını genişletirken kodlama yetkinliklerini artırmalarını sağlamak için düzenli olarak bağımsız sınavlar sunacak. Eğitmenler ve geliştiriciler, kendi sınavlarını oluşturmak için Xcode’u da kullanabilecekler.

Swift Playgrounds 2Swift Playgrounds, Swift ve iOS çerçevelerini kullanarak neredeyse sınırsız sayıda interaktif program oluşturmanıza olanak sağlıyor. Boş Playground belgeleri oluşturabilir veya grafik ve kullanıcı arayüzüne yönelik yapılar içeren yerleşik şablonlardan birini kullanarak dokunmaya ve ivmeölçere yanıt veren güçlü uygulamalar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Swift Playgrounds gerçek Swift kodunu kullandığı için, projeleri doğrudan Xcode’a aktarıp iOS ve macOS için tam donanımlı uygulamalara dönüştürülebilecek programlar oluşturabilirsiniz.

Swift Playgrounds’un Multi-Touch iPad arayüzü için sıfırdan tasarlanmış olması sayesinde, yalnızca birkaç dokunuşla eksiksiz programlar yaratabilirsiniz. Yeni kodlama klavyesi, parmağınızı tuşun üzerinde kaydırarak Swift programlama dilinde yaygın şekilde kullanılan ek karakterleri hızla yazmanıza olanak tanıyor, kısayol çubuğuysa bağlama göre en olası komutları veya değerleri sunuyor. Açılır tuş takımını kullandığınızda, sadece dokunarak bir sayıyı yerinde düzenleyebilir, bir renk değerine dokunarak renk seçiciyi görüntüleyebilir, hatta bir döngü ya da işlev tanımının sınırlarını sürükleyerek mevcut kodun etrafına sarabilirsiniz. İsterseniz sık kullanılan kodlama parçacıkları arşivinden bir kodu sürükleyip yazı yazmanıza neredeyse hiç gerek kalmadan yeni ve güçlü bir kod oluşturabilirsiniz.Programlarınız iPad’in Retina ekranının tamamında mükemmel görünür ve etkileşim için dokunma hareketlerine ve iPad’in ivmeölçerine yanıt vererek büyüleyici bir etki bırakır.

Swift Playgrounds’un önizleme sürümü, iOS 10 geliştirici önizleme sürümünün bir parçası olarak Apple Geliştirici Programı üyelerine sunulacak ve Temmuz ayında yayınlanacak olan iOS 10’un beta sürümünde yer alacak. Swift Playgrounds’un son sürümü, sonbaharda App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilecek.

Sonrası Swift Playgrounds ile Kodlama Öğrenmek Artık Çok Kolay ve Eğlenceli Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER