PES 2017 tanıtıldı

0
28

E3 – The Electronic Entertainment Expo – 14 ve 16 Haziran tarihleri arasında Los Angeles Convention Center'da düzenlenen, dünyanın en büyük interaktif eğlence buluşmasıdır. Popüler futbol simülasyonu serisi iki yıl üst üste gamescom'un 'En İyi Spor Oyunu' seçilerek çok büyük bir başarıya imza atmıştı ve KONAMI PES 2017 ile önceki oyunların sahadaki güçlü performansını kontrole odaklı yeni özellikler ve oyunculara eşsiz kontrol olanakları sağlayacak önemli oynanış yenilikleri ile desteklediğini gösterdi.

PES 2017'nin temelinde 'Kontrol Gerçekçiliği' sloganı bulunuyor ve bu da PES'i başarılı yapan en önemli şeyden, yani arkadaşlarınızla keyifli bir maç yapmaktan ödün vermeden yeni kontrol öğeleri ve yeni bir görsel gerçekçilik seviyesi etrafında ödüllü oynanışı daha da üst seviyeye çıkarıyor. Sektöre önde gelen motorlarından Fox Engine bir kez daha seriye güç verirken, KONAMI de özellikle topla ilk buluşma anlarına, pas alıp vermeye ve oyuncuların oynama şekillerine göre adapte olan yapay zekaya önem vererek oyunun ünlü gerçekçiliğini daha da arttırıyor.

Önceki PES oyunlarında KONAMI'nin devrim yaratan Takım Kimliği ve Futbolcu Kimliği özellikleriyle tanışmıştık ve PES bu sayede gerçek futbolcuların ve takımların hareket ve oyunlarını gerçekçi biçimde ekrana yansıtmayı başarmıştı. PES 2017 bu temellere 'Gerçek Dokunuş' sistemini de ekliyor. Gerçek Dokunuş özelliği topun yüksekliği, pasın şiddeti ve futbolcunun doğal yeteneğine bağlı olarak futbolcuların topla buluşma şeklini belirleyecek. Yeni 'Hassas Pas' sistemi oyunun yeni top fiziklerini ön plana çıkaracak, böylece oyuncular diğer takım arkadaşlarının koşularına bağlı olarak paslar verebilecekler

KONAMI, E3'te ayrıca PES 2017'nin Master League ve my Club modlarını ayrıntılı biçimde gösterdi ve PES camiasının talep ettiği yenilikleri de gözler önüne serdi. Kaleciler tamamen elden geçirildi; ard arda göz alıcı kurtarışlar yapma, penaltı alanına hakim olma ve mükemmel pozisyon seçimi ile tehditleri önleme gibi anlar artık daha sık yaşanacak. Los Angeles'taki gösterimde ayrıca PES 2017'nin 'Adaptif YZ' özelliği de gösterilecek; bu özellik sayesinde yapay zeka rakibin oyun şekillerini tanıyıp ona göre önlem alabilecek, önemli oyuncuların markajlarını sıkılaştırabilecek, kanatlara yayılan hücumlara çıkabilecek ve pasları etkili biçimde kesebilecek. Yeni taktiksel yenilikler de gösterilenler arasında bulunuyor; yeni 'Tam Takım Kontrolü' taktik sistemi ve yeni korner ve gelişmiş talimat sistemleri de oyunculara tanıtıldı.

Yeni oynanış yeniliklerine inanılmaz detaylı grafikler eşlik ediyor. PES 2017'de yüzlerce yeni animasyon bulunuyor; paslar ve uzaklaştırılan toplar akıcı biçimde ekrana yansıyor; çarpışmalar ve mücadeleler gerçekçi biçimde sunuluyor. Daha da çok sayıda ünlü futbolcunun fotoğraf kalitesinde oyuna eklenmesi ve gerçek hayattaki koşu stilleri ve kişisel özelliklerine sahaya yansıtmasıyla futbolcu benzerlikleri de yeni bir seviyeye çıkıyor. Futbolcuların nefeslerinin soğuk havada buharlaşması, topun çarptığı kale direklerinin titremesi gibi ufak estetik dokunuşlar ve yeni aydınlatma ve stadyum efektleri de gerçekçiliği iyice artıyor.

PES 2017, KONAMI'nin ünlü serisini başarıyla devam ettirmeye hazır. İnanılmaz görseller, mükemmel animasyonlar, geliştirilmiş hakemler, açık ve ölü top durumlarında anlık taktik değişiklikleri futbol simülasyonunda yeni bir dönem başlatıyor.

PES 2017 ile gelen yenilikler

 • » Gerçek Dokunuş – Futbolda dünyanın en iyilerini diğerlerinden ayıran şey topla buluştukları andaki kontrolleridir. PES 2017'de ilk temas futbolcunun özelliklerine ek olarak topun dokunuşu tarafından yönlendirilen gerçek top fizikleri yoluyla hesaplanacak. Farklı futbolcuların topu bulundukları pozisyona ve onları nasıl kontrol ettiğinize bağlı olarak farklı şekillerde kontrol ettiğini göreceksiniz ve topun beklenmedik hareketlerine verdikleri tepkilerle maçın akışını yönlendireceksiniz. Ayrıca pası alan oyuncuysanız daha fazla kontrol sahibi olacaksınız ve pasa bağlı olarak futbolcunuz tam olarak planlanan hareketi yapabilecek: pası tutabilecek veya hemen pas verebileceksiniz.
 • » Hassas Pas – – Gerçek Dokunuş ve gerçek top fiziği sayesinde PES 2017'de pas vermek bir sanat olacak. Topun hızını ve isabetini belirleyen bir çok faktör bulunacak. Futbolcunun yetenekleri ilk adımda ön plandayken, futbolcunun yönü ve açısı da doğal ve tatmin edici bir animasyonla karşılaşmanızı sağlayacak. En iyi durumda ve en iyi zamanlamayla atılan paslar hedefine mükemmel biçimde ulaşırken, o öldürücü pası vermenin yarattığı tatmin hissini yaşayacaksınız.
 • » Otantik Görseller – PES 2017'de görseller Fox Engine motoru sayesinde önemli yeniliklerden geçti. Işık kaynakları bu sene neredeyse iki katına çıkarıldı, taraftar modelleri ve saha dokuları elden geçirildi ve görseller her zamankinden daha gerçekçi hale getirildi. Futbolcuların kışın aldıkları nefesi, yağmurlu havada ağlara çarpan topun sıçrattığı damlaları, ayak darbeleriyle yerden kalkan saha parçalarını göreceksiniz. Gündüz maçlarında gölgeler daha belirgin olacak, frikik çizgilerinde ise sprey çizgilerini fark edebileceksiniz. Futbolcu modellerinden aydınlatmaya, taraftarlardan sahaya ve stadyuma kadar hiçbir şey dokunulmadan bırakılmadı. Bir oyun hiç bu kadar gerçekçi görünmemişti.
 • » Doğal Futbolcu Hareketi – Eklenen yüzlerce yeni animasyon sayesinde topu saklar veya pas verirken yeni hareketlerle karşılaşacaksınız ve Gerçek Dokunuş ve Hassas Pas gibi yeni özellikler bundan büyük ölçüde yararlanacak. Detaylı hareketler sayesinde futbolcu etkileşimleri (çarpışmalar) da futbolcuların kişilik özellerini ön plana çıkaracak (mesela Giroud'un fiziksel olarak güçlü oluşu, Özil'in denge açısından güçlü oluşu gibi). Fiziksel mücadeleler sırasında vücudun dengesi eklenen 2 yeni parametre ile daha güçlü biçimde desteklenecek.
 • » Kaleciler – Kaleciler de eklenen hareketler ve animasyonlar sayesinde çok daha kaliteli hale geldiler ve PES tarihinin en çevik kalecileri ortaya çıktı. Şutlara anında tepki verecek ve topu kontrol eder etmez hızlıca hücum başlatabilecekler. Kalecilerin 3 önemli bölgede karşılaşacakları farklı durumlar üzerinde de oldukça ciddi geliştirmeler yapıldı. Şut ayaklarına yakın bir yere geliyorsa tekmeleyebilecek, beklemedikleri taraflarına atılan toplara anında tepki verebilecek ve top gol çizgisini geçmeden hemen önce parmak uçlarıyla kurtarış yapabilecekler. Yeni zeki kaleciler sayesinde gol atmak basit bir iş olmayacak. Kalecinin kurtarışlarındaki top fizikleri gerçek hayata yakın olacak, kalecinin topa temas eden vücut parçası topun nasıl bir yön çizeceğini de belirleyecek. Ataklar eskisinden daha da dramatik olacak ve gol attığınızda başarı hissini iliklerinize kadar yaşayacaksınız.
 • » Tam Takım Kontrolü – Serinin en önemli özelliklerinden biri de takımınızın nasıl oynayacağını kontrol ederken sahip olduğunuz inanılmaz derinliktir ve PES 2017'deki Tam Takım Kontrolü size maç sırasında daha da fazla yeni seçenek sunacak. Oyuncular takımın hücum ve savunma mantalitesini anında değiştirebilecek, sporun bilinmezliğine anında tepki verebileceğiniz basit kontrolleri kullanabileceksiniz. İster savunmaya çekilebilecek, ister takım halinde gol peşinde hücuma kalkabileceksiniz, seçim sizin.
 • » Korner Atışı Kontrolü – Ölü top durumlarında defansif ve ofansif stratejileri belirleyebileceksiniz ve bu da korner atışlarına yeni bir boyut eklenecek. Korner sırasında D-Pad düğmesine bastığınızda oyun stilinize bağlı olarak seçimler yapabileceğiniz seçenekler listesi ile karşılaşacaksınız. Alan markajı veya adam adama markaj yapabilecek; kale önüne yığılmak veya topu direkt olarak düz bir çizgide göndermek gibi hücum seçeneklerini de kullanabileceksiniz.
 • » Gelişmiş Talimatlar – Temel olarak takım ideolojisine bağlı olan ağır adam markajı veya Tiki-taka gibi kişisel talimatları "Gelişmiş Talimatlar" kısmından ayarlayabilecek ve galibiyete giden yolu tasarlayabileceksiniz. Gegenpressing ismindeki ünlü ağır pres stratejisi ve bazı takımların kullandığı tüm takım pres yapmadan belli oyunculara adam markajı yapılan karşı-hedef stratejisi de bu strateji ayarları içerisinde bulunacak. Bu seçenekler takım kimliğini daha da öne çıkaracak, galibiyetleri daha anlamlı kılacak ama hepsinden de önemlisi maçların taktik stratejiler sayesinde daha eğlenceli geçmesini sağlayacak.
 • » Adaptif Yapay Zeka – Bir futbol oyununda ilk defa yapay zeka nasıl oynadığınızı öğrenecek, strateji planlarınızı dinleyecek, Gelişmiş Talimatlarınızı takip edecek ve taktiğini buna göre değiştirecek! Bir yıldız oyuncunuza çok mu fazla pas veriyorsunuz? Rakip o oyuncuyu daha sıkı marke etmeye başlayacak. Sürekli olarak kanatlardan mı hücum yapıyorsunuz? Oyuncular bunu iki kez düşünmenizi gerektirecek tepkiyi verecekler. Yapay zeka kendi hücum taktiğini de değiştirecek, eğer uzun pasları sürekli olarak kesiyorsanız kısa paslar vermeye başlayacak. PES serisinin özünde her zaman futbolcu ve takım davranışı bulunur, PES 2017'deki Adaptif YZ ise spor oyunlarını sonsuza dek değiştirecek.

Yeni özellikler

Yeni özellikler
 • » PS4 İçin Veri Paylaşımı
 • Yarattığınız takım ve futbolcuları USB yoluyla kolayca diğer makineye aktarabileceksiniz
 • Veri paylaşımı çok bölgeli olacak; Avrupalı oyuncular Amerikalı veya Asyalı oyuncularla paylaşım yapabilecekler
 • » myClub Modu
 • İhtiyacınız olan oyuncuyla anlaşma yapacak Gözcüleri müzayede evinden alabileceksiniz. Uzmanlık alanı istediğiniz yıldızı kapsayan doğru Gözcü ile anlaşırsanız, o futbolcuyu yakalama şansınız çok daha yüksek olacak. 2017'deki işlevler gözcülerin anlaşmak istediğiniz futbolcuyu özellikle tarif ettiğinizde elinden gelenin en iyisini yapmasını sağlayacaktır.
 • Artık En İyi Temsilciler ve Özel Temsilciler yoluyla notu 75'in altında olan futbolculara imza attırmak daha da kolay
 • myClub'a başlarken sunulan yeni öğretiler sayesinde yeni başlayanlar ve eski oyuncular mod hakkındaki her şeyi öğrenebilecekler.
 • Artık Maç Analizi ile çevrimiçi maçlar için eşleştirilirken rakibin oyun stilini ve eğilimlerini görebileceksiniz. Rakibinizin yaklaşımını öğrenin, Gelişmiş Talimatları değiştirerek sonraki maçın kontrolünü elinize alın.
 • Master League Modu
 • Transfer sisteminde önemli değişiklikler, transfer fonları ve futbolcu maaşları için ayrı bütçeler. 6 aylığına kiralama gibi yeni anlaşma çeşitleri ve kira sürecinde futbolcuyla anlaşma imzalama imkanı
 • Transfer döneminin son gününe zaman öğesi eklendi, böylece aynı gerçek hayat futbolu gibi futbolculara imza attırma heyecanı ve gerilimini yaşayacaksınız.
 • Direktörler de futbolculara anlaşmalar için tavsiyede bulunarak rollerini yerine getirecekler.
 • 2016'dan beri popüler bir eklenti olan takım rolü de PES 2016'daki 10 role karşılık 22 role çıkarıldı ve 'Kahraman' ve 'Kötü Çocuk' gibi roller eklendi. Bu sayede takımınızın karakterini daha iyi belirleyebileceksiniz.
 • Futbolcu Gelişim sistemi geliştirildi, futbolcular yalnızca PES 2016'daki gibi yetenek kazanmakla kalmayacak, beceri de kazanacaklar. Bazı futbolcular kiralıkken de yeteneklerini geliştirebilecek.
 • Sezon boyunca gündüz ve gece maçı dengesi sağlandı ve bunda gerçek hayattaki başlangıç zamanları göz önüne alındı.
 • Antrenman sistemi daha da geliştirildi, futbolcular artık Antrenman yoluyla beceri öğrenebilecek ve oyun stillerini oluşturabilecekler. PES 2017'de futbolcular pozisyonlarını öğrenecekler, böylece ideal futbolcu takımınızı daha iyi kurabileceksiniz.
 • » Versus – Maç Analizi
 • Belli maç modlarındaki yeni özellik arkadaşlarınızla çevrimdışı maçlar için oyuncu geçmişlerini hafızasında tutacak
 • Sizin ve arkadaşlarınız arasında kimin daha iyi olduğunu merak etmenize gerek kalmadı; bu mod kazandığınız, kaybettiğiniz veya berabere kaldığınız maç sayısından attığınız ve yediğiniz gol sayılarına kadar her şeyin listesini tutacak
 • Versus top çevirme veya kontraatak tercih etme gibi oyun stillerini de takip edecek. Ayrıca kayarak müdahale veya top kesme gibi en sevdiğiniz hareketlerin de ne olduğunu söyleyecek.

Kalite geliştirmeleri

Kalite geliştirmeleri
 • » Hakemler – Faulleri belirlemek üzere futbolcu çarpışmalarında daha iyi muhakeme yeteneği. Ufak fauller hatırlanacak, hakemler avantaj kuralı uygulanırken daha zeki davranacak ve hakemler futbolculara pozisyon sonrasında kart çıkarabilecekler
 • » Stadyumlar – Yeni lisanslardan orijinal tasarımlara kadar yeni stadyumlar eklendi. Yeni saha çimi tasarımları oyuna çeşitlilik katarken, düzenleme modunda seçebileceğiniz yeni kale ağı seçenekleri oynadığınız stadyumlara farklı bir görünüş katacak.
 • » Canlı Güncelleme – Oyuncular çevrimiçi olduklarında yapılacak İlk Gün güncellemesi. Tüm çevrimdışı modlara haftalık güncellemeler indirilebilecek. Bu sayede çevrimiçi bağlantıya sahip oyuncular en güncel kadrolarla oynayabilecekler. Bu kış dönemindeki Avrupa transferleri için de geçerli olacak, artık uzun süre beklemenize gerek olmayacak.
 • » Sunum – Ana menüden maç öncesi ayarlara, oyun planına kadar oyunun her yanında yeni menü tasarımları. Yeni HUD ve yenilenen önemli an ve tekrar sistemi ile maç sunumları ciddi ölçüde geliştirildi.
 • » Titreşim – Yeni kontrolcü titreşimi aksiyonun içinde hissetmenizi sağlayacak. Temas ve futbolcu çarpışmaları için farklı titreşimlere ek olarak şutlar ve direkte patlayan toplar da titreşim yaratacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER