Apple, ilk iPhone’a sahip olan ve satan ilk şirket değil!

0
17

Apple, ilk iPhone'a sahip olan ve satan ilk şirket değil!

iPhone, 2007'de değil daha öncesinde tüketicilerin beğenisine sunulmuştu. İşte orijinal iPhone'un öyküsü…

Apple'ın ilk iPhone'u satan ilk şirket olduğunu sanmayın. Çünkü yıllar yıllar önce başka bir şirket, iPhone üretti. Yıllar içinde el değiştiren iPhone'un ilginç hikayesine birlikte bakalım.

iPhone isimli ilk cihaz, 1998 yılında California merkezli şirket InfoGear tarafından piyasaya sürüldü. "İnterneti olan dokunmatik telefon" olarak lanse edilen bu telefon, en azından bugün bildiğimiz anlamda bir akıllı telefon değil.

Masaüstü telefon diyebileceğimiz InfoGear'ın iPhone'unda siyah/beyaz dokunmatik ekran (640×480 piksel, kalemi de dahil), çekmece sistemiyle yapılmış QWERTY klavye, web ve e-postalara giriş ve 2 MB RAM vardı (En az 200 e-posta için yeterli). 500 doların biraz altında fiyatla satılan iPhone'da internete erişim için aylık olarak 9.95 dolarlık ücretmek ödemek gerekiyordu (Sınırsız ise 19.95 dolardı).

Zamanın ötesinde olan olan telefon daha sonra yeniden tasarlanarak 1999'da tekrardan piyasa sürüldü ve sonraki zamanda InfoGear, iPhone'un üretimini durdurdu. 2000'lerin başında Cisco Systems (Şu anda dünyada en büyük ağ şirketi olarak gösteriliyor), InfoGear'ı satın aldı, böylece iPhone'un isim ve marka sahibi de değişti. Cisco, 2006'dan itibaren VoIP telefonu Linksys iPhone olarak adlandırdı.

Bir sonraki yıl yani 2007'de Steve Jobs, Macworld kongresinde bizim bildiğimiz orijinal iPhone'u tanıttı, Apple ve Cisco marka ihlalinden dolayı mahkemelik oldu. İşin mali tarafı hakkında bilgi verilmemiş olsa bile, her iki şirket sonunda anlaşmaya vardı. İlginç bir nokta olarak hem Apple hem de Cisco, iPhone adını kullanma hakkına sahip. Tabii ki o zamandan beridir, Cisco tarafından iPhone isimli bir telefon üretilmiş değil.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER