Uzay taksisi geliyor!

0
24

Bir Rus roket firması, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) mürettebatını aya taşıyacak bir uzay taksisi üzerinde çalıştığını duyurmuş durumda. Planlar, Moskova'nın hemen dışında gerçekleşen bir uluslararası uzay keşfi konferansında açıklandı ve Russia Today tarafından duyuruldu. Ryvok olarak adlandırılan araç, ISS (veya yerine geçen) üzerinde kalıcı olarak duracak ve kargolar ile mürettebatı ay yüzeyine taşıyacak. Bu uçuşların her biri, bir Rus roketi ile Dünya'dan taşınacak olan yakıt sayesinde bir "hızlandırma blokunda" güçlendirilecek. Rapor, bu roketlerin büyük ihtimalle, eski Soyuz'un yerini alacak olan Angara A5 olacağını belirtmekte.

ISS'e dönüş vakti geldiğinde ise araç, ay yüzeyinden beş günlük yolcuğuna başlayacak. Yaklaşma anında hızını azaltmak için de 55 metrekarelik bir "şemsiye" kullanacak. Bu şemsiyenin, bir yarış aracının kullandığı paraşüt gibi hızı azaltması düşünülüyor.

Aracın 2021 yılına kadar geliştirilmiş olması ve ilk fırlatmanın 2023 yılında yapılması beklenmekte. Firma, bu konseptin, Angara roketlerinin insan taşıması için onaylanmasını beklemeyi gereksiz kıldığından dolayı daha hızlı olacağını belirtmekte…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER