Clash of Clans’ın yapımcısı Supercell, 8.6 milyar $’a satıldı!

0
46

Clash of Clans'ın yapımcısı Supercell, 8.6 milyar $'a satıldı!

Çinli Tencent, Supercell'in çoğunluk hissesini 8.6 milyar dolar karşılığında satın alıyor. Anlaşma duyuruldu.

Mobil platformlara sunduğu Clash of Clans isimli oyunuyla bir hayli popüler hale gelen yapımcı Supercell, sonrasında ise yine başarılı mobil oyunlarla karşımıza çıkmıştı. Değerini her geçen gün arttıran Supercell'e kısa bir süre önce Çin'in en büyük sosyal ağ ve online eğlence şirketlerinden olan Tencent'in talip olduğundan sizlere söz etmiştik. Geçtiğimiz dönemde Leauge of Legends'in yapımcısı Riot Games'i bünyesine katan Tencent, ciddi olduğu Supercell'in satın alımı konusunda da mutlu sona ulaştı. Yapılan anlaşmayla birlikte Supercell'in çoğunluk hissesi 8.6 milyar dolar karşılığında Tencent bünyesine geçmiş oldu

Değeri 10.2 milyar dolar!

Öte yandan Supercell'in toplam değerinin ise 10.2 milyar dolar olduğu açıklandı. Japonya'nın önde gelen internet ve telekom şirketi SoftBank, 2013 yılında Supercell'in yüzde 51'ini 1,53 milyar dolara satın almıştı. SoftBank zamanla Supercell'deki hisse oranını %73'e yükseltmişti. Bu hisselerin hepsi Tencent'e geçti.

Merkezi Helsinki'de kalacak

Çinli dev Tencent tarafından yapılan açıklamalarda Supercell'in "eşsiz" kültürünün bozulmayacağını ve yine Helsinki üzerinden yönetilmeye devam edeceği açıklandı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER