iOS 10’un ayarları karanlığa büründü

0
10

iOS 10'un ayarları karanlığa büründü

Siyah tema yeni nesil işletim sisteminde bir kere daha ortaya çıktı.

Siyah tema veya karanlık modun yıllardır iOS'a geleceğine dair sayısız dedikodu çıktı. Kullanıcılar arasında geyikl muhabbeti bile dönen siyah temanın iOS 10 içinde gizlendiği birkaç kere kanıtlandı ve şimdi yeni bir kanıt daha bulundu.

Daha önce hücresel veri kısa yolunu ve mesajlar uygulamasındaki siyah temayı ortaya çıkartan iOS geliştiricisi Andrew Wiik, bu sefer de iOS simülatöründe iOS 10'un Ayarlar menüsünde siyah temanın olduğunu buldu. Ekran görüntülerini de takipçileriyle paylaştı.

Aslında Apple, siyah temanın denemelerini yapıyor. Mesela bunun işaretlerinden biri olarak güncellenen WWDC uygulaması gösterildi. Ayrıca iBook içinde otomatik siyah temaya geçiş özelliği var. iTunes Store'da yıllardır dizilerin ve filmlerin sayfalarında siyah arayüz kullanıldı.

Peki iOS 10'un nihai sürümünde siyah tema özelliği olacak mı? İşte bu soruya kesin bir yanıt vermek zor. Apple, belki iOS 10'un sonraki güncellemeleri ile siyah arayüzü açabilir veya en başta kullanıcılara sunabilir. Tam tersi olarak betada mesela seçilebilen siyah tema, sonraki beta güncellemesinde kaldırılabilir.

Diğer yandan gelecek sene çıkması beklenen OLED ekranlı iPhone'la birlikte siyah tema aktif olabilir. Eski bazı iddialarda Apple'ın siyah temayı OLED için tercih edeceği söylenmişti. OLED teknolojisi piksellere tek tek ışık verir, renkler için diyotlardan geçiş işlemi yapılır. Arka aydınlatma gerektirmez. Siyah arayüzler, temalar kısaca siyah renk OLED ekranın güç tüketimini azaltmaya yardımcı olur. Fakat geleneksel LCD teknolojisinde kristallerin arkasında yer alan bir ışık kaynağı var ve siyah renk için de ışık gerekiyor. Siyah renk LCD için hiç bir anlam ifade etmiyor. Bu olasılığı ele alırsak, siyah tema seçeneğinin iOS 11'den önce gelmesi şaşırtıcı bir durum olmayacaktır. Siz bu konuda ne dersiniz?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER