OLED ekranlar için yeni dönem

0
14

OLED ekranlarıyla yenilikçi yaklaşım sergileyen laptop ve tablet PC'lerle en son CES 2016'da (Tüketici Elektroniği Fuarı) karşılaşmıştık. Ocak ayından bu yana da orada gördüğümüz modellerin çoğu "henüz" karşımıza çıkmış değil, fakat yavaş yavaş piyasaya yayılıyorlar. Bunlara bir örnek de yaklaşık 5 ay sonra Alienware'den geliyor.

Alienware 13 adıyla ortaya çıkan yeni oyuncu laptopu, OLED ekranıyla dikkat çekiyor. Nisan ayında satışa sunulması planlanan laptop, 3 aylık gecikmenin ardından 1.299 Dolar fiyatla satışa sunuluyor. Peki, OLED ekranlı laptop sağlayan marka yalnızca Alienware mi? Elbette hayır…

HP'den de yakın zamanda benzer bir atak gördük. Spectre x360 katlanabilir laptop'u 13.3 inç boyutunda OLED ekranla geliyor. Yine Lenovo'nun 14 inçlik ThinkPad X1 Yoga modeli de OLED ekrana sahip, fakat cihazın "halen" yakında pazara sunulması bekleniyor. Lenovo'dan gecikmeyle ilgili bir bilgi ise gelmiş değil.

OLED panellerde arka aydınlatmaya ihtiyaç duyulmuyor. LED ekranlara oranla daha ince ve daha az enerji tüketen OLED'ler bu sebeple önümüzdeki dönemde PC üreticileri tarafından çokça tercih edilecek. Ancak şu an için LED paneller yaygın. OLED ekranlar yalnızca inceliği ve enerji verimliliği açısından değil, hızlı tepki süreleri ve kontrast oranlarıyla da LED panellerden iyi seviyede görüntü üretiyor.

Hatırlayacak olursanız daha önce yaptığımız bir haberde, LG'nin OLED elini güçlendirdiği bilgisini paylaşmıştık. Şirket, özellikle OLED 4K TV'leri için yatırım yaparken, diğer markalara da panel ürettiği için OLED işinden büyük fayda sağlayacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER