Canlı yayının karanlık yüzü!

0
21

Facebook Live, olayları yaşanırken takip etmek için mükemmel olabilir ancak diğer canlı internet yayınları gibi Live'ın da karanlık bir tarafının olduğu giderek daha fazla fark edilir oluyor. New York Times'a polisin de doğruladığı üzere, Chicagolu Antonio Perkins, 15 Haziran tarihinde normal bir etkinliği Facebook Live ile paylaşırken vurularak öldürülmüştü. Ayrıca bu olay, normalde yaşanmayan, sıra dışı bir olay da değil ve daha önce de canlı yayınlarda şiddet görülmüştü. Ancak bu durum, canlı yayınların filtreleme özelliğinin olmadığının altını çizmekte. Televizyonlardaki benzer sahnelerin aksine, bu korkutucu olaylar yaşanırken ve kameraya alınırken, bu sahneleri kesecek veya engelleyecek kimse bulunmuyor.

İşin daha da ilginç yanı, Facebook'un Perkins videosunu yayından kaldırmaması. Firma, şiddeti ortaya çıkartan diğer videoları kaldırırken, bu ve benzer diğer yayınları şiddete ve sonuçlarına farkındalığı arttıracağı düşüncesi ile yayında tutuyor. Videoyu izlemeden önce karşınıza çıkan ve görüntülerin rahatsız edici, üzücü ve şok edici olabileceğini belirten "açık video" uyarısı ise sizinle video arasında bulunan tek engel.

Ancak şu anki durumda, Facebook'un canlı yayın hakkında tekrar düşünüyor olması şüpheli gözüküyor. Bütün canlı yayın hizmetlerinin kötü şeyler gösterme ihtimali bulunuyor ve Facebook'un sahip olduğu aylık 1.6 milyarın üzerinde aktif kullanıcı ile beraber bu potansiyel normalden daha güçlü. Eğer firma canlı yayın hizmeti sunmak istiyorsa, bazı videoların trajik olabileceğini de kabul etmek durumunda…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER