4.5G yerli ekipman üretiminde Huawei desteği

0
14

4.5G yerli ekipman üretiminde Huawei desteği

Huawei, 4.5G’de yerli üretim için Flextronics ile işbirliğine yaptı. İki şirket, 4.5G baz istasyonları ve ağ enerji sistemleri üretecek fabrikanın açılışını Tekirdağ’da gerçekleştirdi.

Huawei geçtiğimiz yıl ön görüşmelerine başladığı 4.5G ekipman üretim tesisleri için, Flextronics ile iş ortaklığına gitti. İki şirket, 22 Haziran 2016'da 4.5G baz istasyonu ve ağ güç sistemleri üretecek tesislerin açılışını, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan'ın da katıldığı törenle gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Huawei Türkiye Genel Müdürü Li Shen şu açıklamalarda bulundu:

"Geçtiğimiz 10 yıl, Türkiye'nin ekonomik gelişimi açısından son derece önemliydi. Huawei Türkiye de bu süreçte büyük bir gururla, Türkiye'nin bu özel ve önemli büyüme sürecinde, ülkenin yanında yer alan markalardan biri olarak konumlandı. 2002 yılından bu yana Türkiye ofisinde faaliyetlerini sürdüren Huawei, bugün %92'si Türk çalışanlardan oluşan 1.700 kişilik ekibiyle yoluna devam etmektedir. Huawei Türkiye, kurumsal vatandaş kimliği ile hükümetin; yabancı firmaların yerel üretime desteği konusundaki politikalarını da son derece olumlu bulmakta ve içtenlikle desteklemektedir. Huawei Türkiye bu süreçte; geniş ölçekli bir Ar-Ge Merkezi, Eğitim Merkezi ve 200'den fazla lokal iş ortaklığına imza attı. Yaklaşık 6 ay süren özenli bir hazırlık sürecinin ardından, Huawei Türkiye olarak 10 farklı üretici arasından Flextronics ile işbirliğine gitme kararı aldık. 4.5G baz istasyonları ve ağ enerji sistemleri üretimine Ekim 2016'da başlamayı hedefliyoruz."

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ise şunları söyledi:

"Huawei, özellikle 380 kişinin çalıştığı Ar-Ge merkezindeki faaliyetlerini bir adım ileri taşıyıp üretime yönelik bu tesisiyle, Türkiye'de 1.700 çalışanı ve 200'den fazla iş ortağı ile 5.000 kişilik bir eko-sistem oluşturmuştur. Huawei dünya çapında 2240'dan fazla patente sahip. Bu tesiste üretilen cihazların sadece 4.5G ihalesinin yerlilik şartının sağlanması için değil, planlı ve gerçek anlamda kaliteli iletişim odaklı yerli sahip ürünler olacağını düşünüyorum. Bugün ülkemizde on binlerce baz istasyonunda 4.5G teknolojisi vatandaşlarımıza sunuluyor. 4.5G kullanıcı sayısı 12,7 milyonu aştı. Türkiye olarak, teknolojiyi sadece kullanan değil üreten de bir ülke olmamız gerekiyor ve üreten olmak için de bu tür adımlar atmamız gerekiyor. Bu tesisle 4.5G'de yerli üretimde %45 oranı için son derece önemli bir başlangıç yapmış bulunuyoruz. Türkiye ofisi çalışanlarının %92'si Türk olan Huawei ile beraber, bu anlamda yerli ekosistemi de hep beraber oluşturacağız. Yakın gelecekte hem 5G altyapısının geliştirilmeye başlandığı hem de 5G'nin en verimli kullanıldığı ülkelerden biri haline geleceğimize inanıyorum."

Huawei Türkiye 2015'te görüşmelere başladığı Flextronics Türkiye ile Nisan 2016'da, 4.5G ürün gamı üzerinde çalışmaya başladı ve Türkiye'de bu alandaki ikinci büyük girişime imza attı. Flextronics Türkiye ayrıca, Huawei Türkiye tarafından 4.5G ihalesi sonrasında bu alandaki lokal üretim projeleri vesilesiyle ödüle layık görüldü. Flextronics Türkiye'nin bu alandaki ürün gamı, 4.5G baz istasyonları ile ağ enerji sistemleri üretimini kapsıyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER