Beynimiz neden 31 saniyede bir Facebook’u kontrol etmek istiyor? Nasıl durdurabiliriz?

0
14

Beynimiz neden 31 saniyede bir Facebook'u kontrol etmek istiyor? Nasıl durdurabiliriz?

Beynimizin her 31 saniyede bir Facebook'u kontrol etmek istediğini biliyor muydunuz? Peki bunun sebebi ne? Bunu engelleyebilir miyiz?

Son yılların ciddi bir sorunu bu. Herhangi bir işle uğraşırken beynimiz bizim, başta Facebook olmak üzere sosyal ağları kontrol etmemiz gerektiğini hissettiriyor. The Next Web'in haberine göre bu süre 31 saniye!

Evet yanlış okumadınız, beynimiz bir işle uğraşırken 31 saniyede bir bizim Facebook'u kontrol etmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Bilim insanlarına göre, bir insanın bir işe tekrardan konsantre olma süresi ise ortalama 15 dakika. Durum böyle olunca işler birikiyor ve büyüyor. Yani 31 saniyede bir Facebook'a bakma gereksinimi duyuyoruz. Bir şekilde buna karşı koyamayıp bir göz attığımızda ise elimizdeki işe yeniden konsantre olmamız 15 dakikamızı alıyor. Bu da ciddi bir zaman kaybına sebebiyet veriyor.

Bilim insanlarının bir üniversitenin bilgisayar odasında gerçekleştirdiği görev izleyici denilen testte, öğrencilerin çalışma düzeni ile alakalı sonuçlar elde edildi. Elde edilen bu sonuçlar ise bu araştırmayı yakından ilgilendiriyordu.

Araştırma sonuçlarına göre bir okul ödevini yapmaya başlayan bir öğrenci, 31 saniyelik periyotlar halinde konsantreli bir şekilde çalışabiliyor. Eskiden ise bu sürenin 5 dakika olduğu belirtiliyor. Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz üzere öğrencilerin konsantrasyonunun bu kadar kısa sürelerde bozulmasının sebebi ise beynin Facebook'u kontrol etme isteği. İşte o görsel (Mavi renk okul ödevini, kırmızı renk Facebook vb sosyal ağları gösteriyor);

Bu görsel öğrencinin beyninin çalışması gerektiğini bildiğini ancak Facebook'a karşı direnç gösteremediğini gösteriyor.

Peki bilim insanların bir süredir cevap aradığı soru şuydu beynimizin 31 saniyede 1 Facebook'a girme isteğini nasıl durdurabiliriz? Bilim adamları bu isteğe aşağıdaki adımlarla karşı konulabileceğini söylüyorlar.

Tembelliğinizi yok edin: Bir nebze de olsa Facebook ve diğer dikkat dağıtıcı şeylere erişiminizi zorlaştırın

İnsanlar genelde bir iş üzerinde çalışırken başka bir işe geçiş yapmayı tercih etmezler. Bu genelde insanların tembelliğinden kaynaklanıyor. Ancak her 31 saniyede bir dikkatiniz dağılıyorsa yapmanız gereken illa Facebook'u ya da başka bir sosyal ağı kontrol etmek değildir. Yapacağınız başka bir iş varsa dikkatinizi bu işe yöneltebilirsiniz. Biraz çoklu görev bilinciyle kendinizi Facebook'a girmekten alıkoyabilirsiniz.

Zor işlerden başlayın

Eğer yapacağınız iş zorsa insanlar daha fazla çalışma eğilimi gösterirler. Çünkü zorlu işlerde yaratıcı olmanız gerekebilir ve oldukça kırılganlardır. Bu işlerde dikkat dağıtmamak çok önemlidir. Yani bu işte uzun soluklu çalıştıktan sonra dikkatinizin dağılması demek tüm işlerin karışması anlamına gelebilir.

İşlerinizi gerçekleştirirken önce zor olanları yapın ve bunları yaparken de arada dikkat dağınıklığını göz önünde bulundurarak notlar alın.

Bitirmeniz gereken işler hakkında heyecan duyun

Bu oldukça önemli. Bilim insanlarına göre bir işi bitirmeniz gerekiyorsa bu işten heyecan duymaya çalışın. Bu tembelliğinizi atmanız konusunda size yardımcı olacak.

Çalıştığınız işin içinden sizleri heyecanlandıran bir parça bulup yaptığınız işe bağlanabilirsiniz. Bu sizin o işe ara verip Instagram fotoğraflarının dakikalarınızı çalmanıza engel olabilir.

Öncelikleriniz hakkında bilinçli olun

Araştırmalara göre bir zorlu işin sonunu görebilmek için bilinçli planlama büyük önem taşıyor. Eğer siz kendinize bir işi Cuma günü bitireceğim diye söz verirseniz beyniniz açısından bu işi Cuma günü bitirmek adına çok önemli bir adım atmışsınız demektir.

Çünkü iş esnasında Facebook ya da Instagram'a bakma ihtiyacı duyarsanız beyninizaynı anda işin Cuma günü bitmesi gerektiğini sizlere hatırlatacaktır.

Uygulama bildirimlerini devre dışı bırakın

Yapılan araştırmalara göre telefon bildirimleri yapacağınız işi ciddi anlamda baltalayabilir ve dikkatinizi dağıtabilir. Eğer bildirimleri kapatma konusuna yanaşmıyorsanız da uygulama konusunda seçici olmalısınız. Gereksiz uygulamaları telefonunuzdan kaldırmalısınız.

Ayrıca eğer bu konuya da yanaşmıyorsanız telefonunuza sanal hatırlatıcı ekleyin. Telefonunuzu bir şekilde elinize aldığınızda bu hatırlatıcıyı görüp, işinize dönmeniz gerektiğini hatırlayacaksınız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER