Google Project Bloks çocuklara kodlamayı öğretecek!

0
16

Google Project Bloks çocuklara kodlamayı öğretecek!

Project Bloks'un tam ayrıntıları nedir? Kodlamayı nasıl gösteriyor?

Büyük şirketlerin yeni nesil çocuklara kodlamayı öğretmek için bazı girişimleri var. Mesela Apple, WWDC'de Swift Playgrounds isimli uygulamayı tanıtmıştı. Detaylarına da buradan bakabilirsiniz. Google'ın da kodlama öğretmek için Project Bloks isimli bir girişimi var.

Project Bloks'ta çocuklar fiziksel blok parçalarını kullanarak, sorunu çözmeyi ve kodlamanın temelini öğreniyor. Lego'ya benzetebiliriz, ama tam olarak Lego değil. Ayrıca bu proje, çocukların iş birliği içinde grup olarak hareket etmesini sağlıyor. Temelde açık bir donanım girişimi, geliştiriciler blok parçaları oluşturuyor. Aslında teknolojik oyuncaklar diyebiliriz. Çocuklara geleneksel tarzda ekran ve klavye ile kodlama konusunda bir takım şeyleri kapabilir, ancak bu deneyimin belirli bir sınırı var. Project Bloks ise disleksi olan veya henüz okuyamayan çocuklara kod mantığının temelini öğretebilir.

Sistem üç temel parçadan oluşuyor, bunlar: Brain Board, Base Board ve Puck. Puck'lar anakarta bağlandıktan sonra çeşitli şekillerde (Açma, kapama, yönlendirme) programlanabiliyor. Tüm hepsi ise talimatları işleyen, işlemci kısmı diyebileceğimiz Brain Board'a bağlanıyor. Videodan Project Bloks'un nasıl bir çalışma mantığı olduğunu görebilirsiniz. İyi seyirler.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER