Uyarı geldi: Yalın ayak araç kullanmayın

0
21

Uyarı geldi: Yalın ayak araç kullanmayın

TŞOF Başkanı Apaydın, Ramazan Bayramı dolayısıyla uzun yola çıkacak sürücülere uyarılarda ve önerilerde bulundu. Apaydın, ayakkabısız veya terlikle araç kullanmamaları uyarısı yaptı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla uzun yola çıkacak sürücülere, kazaya neden olabileceği için ayakkabısız veya terlikle araç kullanmamaları uyarısı yaptı.

Apaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süren tatillerde gidiş ve dönüş trafiğinde yoğunluğun arttığına işaret etti.

Sürücülerin bu nedenle dikkatli olması gerektiğini ifade eden Apaydın, uykusuz ve yorgun yola çıkılmaması uyarısında bulundu.

Apaydın, trafik kazalarının bir çoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığını vurguladı.

Sürücülerin hava sıcaklığının arttığı 10.00 ile 16.00 saatleri arasında daha dikkatli olması gerektiğini anlatan Apaydın, sürücülerin emniyet kemerlerini de sürekli takılı bulundurmasının önemli olduğunu hatırlattı.

"Oruç tutanlar iftar saatine yakın çok dikkatli olmalı"

Bayram günlerinde trafik kazalarının iki kat arttığına dikkati çeken Apaydın, şunları söyledi:

"Bayramı tatilinin 9 gün olması nedeniyle bir çok vatandaşımız uzun yolculuklar yapıyor. Bu nedenle bu günlerde yollardaki trafik hareketliliği artıyor. Ramazan ayı dolayısıyla da oruç tutan sürücülerimiz kendilerini halsiz ve uykusuz hissedebilirler. Ramazan ayı dolayısıyla oruç tutan sürücülerimiz iftar saatine yakın çok dikkatli olmalı. Sürücülerimiz her 2 saatte bir 15 dakika mola vererek dinlenmeli. Yorgunluktan kan şekeri düşebilir. Bazı bölgelerimizde ani yağmurlar oluyor. Bunlar da sürücüleri zor durumda bırakıyor. Yolun her halini göz önünde bulundurarak, temkinli araç kullanılması gerekiyor."

"Tır ve kamyon şoförleri yalın ayak kullanıyor"

Apaydın, sürücülere önerilerini ve uyarılarını şöyle sıraladı:

"Sürücülerimize açık renkte elbiseler giymeleri, yalın ayak veya terlikle araç kullanmamaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Ayakkabısız araç kullanımı hiç önermiyoruz. Bunun yasal olarak bir sıkıntısı yok. Belli bir şiddetten sonra isteseniz de frene basamazsınız. Çünkü ayak ağrır ve refleksle geri çeker. Özellikle tır şoförleri, kamyon şoförleri veya tatile giden kişiler yalın ayak çok araç kullanıyor. Ani bir durumda pedala sert bir şekilde bastığı an ayağı ağrıdığı için refleks olarak geri çeker ve bu kazaya davetiye çıkartır. O nedenle çıplak ayakla kullanmakta güvenli sürüşe aykırıdır."

Kaynak: AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER