Volkswagen 15 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti!

0
9

Volkswagen 15 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti!

Otomobil devi Volkswagen egzoz emisyon değerlerini manipüle etmesi nedeniyle açılan dava sonucu 15 milyar dolar ceza ödemeyi kabul ettiği bildirildi.

ABD Adalet Bakanlığı ile otomobil devi Volkswagen arasındaki davada artık sona gelindi. Reuters'in haberine göre Volkswagen egzoz emisyon değerlerini manipüle etmesi nedeniyle açılan dava sonucu 15 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti. Bu konuyla ilgili olarak ise resmi açıklamanın bugün yapılabileceği belirtildi.

Verilen bilgilere göre, Volkswagen'in ödeyeceği 10 milyar doların, ABD'deki yaklaşık 475 bin dizel aracın hileli egzoz emisyon yazılımlarının düzeltilmesi ya da araçların geri alınmasına harcanacak. BBC'nin haberine göre Volkswagen, her araç sahibine 10 bin dolara kadar tazminat da ödeyecek. Ayrıca araç sahiplerinin bu teklifi redddetme ve Volkswagen'e bireysel dava açma hakkı olacak.

Çevreye zarar için ekstra ceza

Öte yandan Volkswagen'in ekstradan 5 milyar dolar daha ödeyeceği belirtildi. Bu para ise firmanın çevreye verdiği zararı telafi etmeye yönelik projelere ve sıfır emisyon araştırmalarına yatırılacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER