Mars eskiden Dünya gibi atmosfere mi sahipti?

0
31

Mars eskiden Dünya gibi atmosfere mi sahipti?

Yeni ortaya çıkan bulgular çarpıcı sonuçlar sunuyor.

NASA'nın keşif aracı Curiosity, oksijenin Mars'ın eski kadim zamanlarında atmosfere nüfuz ettiğini, yani yoğun şekilde bulunduğunu ortaya koyan kanıtlara ulaştı. Kısacası Kızıl Gezegen bir zamanlar belki de Dünya gibi görünüyordu.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'ndaki bilim insanları da, Mars'ın kayalarında yüksek derecede manganez oksit olduğu sonucuna vardı. Curiosity, Gale kraterinin Kimberley bölgesinde keşifte bulundu. Bu kimyasal elementin varlığı, bir zamanlar Mars'ta oksijenin, bir iklimin ve bolca suyun (Belki göller ve havzalar) olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar yüksek miktarda manganez materyalinin bol miktarda oksijen ve su olmadan oluşmayacağını söyledi.

Bu oksijen nereden geldi ve nereye gitti? Bilim insanlarının teorisine göre çöken manyetik alanla birlikte oksijen dışarı sızdı. Yüzeyi iyonlaştırıcı radyasyondan korumak için de manyetik alan olmayınca, su içindeki oksijen ve hidrojen de ayrıldı. Zamanla bu oksijen artık yüzeyi kaplayan paslı kızıl toza dönüştü, kayaların içine kadar girdi. Kırmızı demir oksitlerin oluşması için çok oksijen gerekmiyor, ancak manganez oksit için bol miktarda oksijen gerekir.

Heyecan verici bulgular ve araştırma, milyonlarca yıl önce Mars'ta yaşanılabilir atmosfer olabileceği sonucuna varıyor. Curiosity, Mars'ta manganez bulan tek keşif aracı değil. Opportunity de, Curiosity'den binlerce mil uzaklıkta manganez yatakları bulmuştu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER