iPhone fikri benim dedi, Apple’a 10 milyar dolarlık dava açtı

0
12

iPhone fikri benim dedi, Apple'a 10 milyar dolarlık dava açtı

Florida'da yaşayan bir adam 1992 yılında iPhone fikrini ortaya attığını iddia etti ve patent başvurusuyla birlikte Apple'a tarihi bir dava açtı.

Apple'ın başı patent davalarıyla devamlı olarak dertte. Devamlı olarak şirketler Apple'a patent davaları açıyorlar. Bu davaların kimi yıllar sürüyor. Son olarak geçtiğimiz gün Apple'a açılan dava ise diğerlerinden bir hayli farklı.

The Telegraph'ın yapmış olduğu habere göre Floridalı Thomas Ross isimli adam iPhone fikrinin kendisine ait olduğunu iddia ederek Apple'a tarihi bir dava açtı.

"1992'de düşündüm"

İlk olarak 1992 yılında bu fikri ortaya attığını söyleyen Ross, bu fikirle ilgili zamanında patent başvurusu yaptığını ve bu başvurunun da görüntülerini paylaştı. Ross'un 1992 yılında yaptığı patent başvurusunda, günümüz telefonlarını tarif ettiği net bir şekilde görülebiliyor. Ross başvuruda, dokunmatik ekranından, kitap, roman ve haber okunabileceğinden, film izlenebileceğinden, iletişim özelliklerinden, telefon, modem gibi kullanılabileceğinden, notlar oluşturup bunların saklanabileceğinde nbile söz etmiş.

Ancak Ross, 1995 yılından sonra patenti için gerekli ödemeleri yapamadığı için patenti "terk edilmiş" sınıfına alındı.

10 milyar dolar talep ediyor!

Bu konuyla ilgili Apple'a ciddi bir dava açan Ross, fikrinin çalındığı gerekçesiyle tam olarak 10 milyar dolar talep ediyor. Ross bunun yanında tüm iPhone satışlarından da yüzde 1.5 pay talep ediyor. Bu da yıllık 3.5 milyar dolara denk geliyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER