3D yazıcı ile tuz tanesi kadar küçük kamera geliştirildi

0
9

3D yazıcı ile tuz tanesi kadar küçük kamera geliştirildi

Almanya’da, 3 boyutlu yazıcı sayesinde geliştirilen mikrokamera, vücutta minimal boyuttaki endoskopik tarama yöntemlerinde kullanılabilecek

Alman bilim insanları, sağlık taramaları ve gizli takip alanlarında çığır açacak bir buluşa imza attı. Stutttgart Üniversitesi'nden bir ekibin üç boyutlu baskı yöntemiyle geliştirdiği bir kamera tam olarak bir tuz tanesi büyüklüğünde. Nature Photonics adlı bilim dergisinde de yayımlanan makalede, insan vücudunun keşfi için uygulanan minimal boyuttaki endeskopik tarama yöntemlerinde bu kameranın kullanılabileceği belirtiliyor. Bu ultra küçük kamera, aynı zamanda gözle görülmeyecek kadar küçük güvenlik cihazlarının içine veya robotlara yerleştirilebilecek. Üç boyutlu baskı yöntemiyle sadece birkaç saat süren bir tasarım sonucunda ortaya çıkarılan bu kamera için uzmanlar, "Çok yüksek optik performans ve olağanüstü yoğunluk" diyor.

Beyinden görüntü

Lensi 1.1 milimetre genişliğinde olan kamera, 3.0 milimetre uzaklıktaki nesnelere odaklanabilirken, bu nesnelerin görüntülerini, bağlı olduğu 1.7 metre uzaklıktaki optik fibere aktarıyor. Bu görüntüleme yönteminin standart bir şırınga iğnesinin ucuna yerleştirilebileceği ve bir insanın organından, hatta beyninden bile bu şekilde görüntü alınabileceği belirtiliyor. Stuttgart Üniversitesi bilim insanları, sağlık ve endüstri sektörlerinde küçük nesnelerin zarar uğramadan ve müdahale gerektirmeyen incelenmesinde bu endoskopik yöntemden faydalanılabileceğini söylüyor. Uzmanlar, özellikle de tıp alanında lens üretiminin bazı kilit endoskopik incelemeler için yeterince küçük olmadığını hatırlatarak, üç boyutlu baskı sisteminin teknolojik pek çok anlamda çığır açtığı yorumunu yapıyor.

Kaynak: Sabah

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER