Apple’ın dev müzik şirketini satın alacak!

0
12

Apple'ın dev müzik şirketini satın alacak!

Anlaşılan Apple, müzik servisini daha da güçlendirmek istiyor.

The Wall Street Journal'ın taze haberine göre Apple, Jay-Z'nin sahibi olduğu online müzik servisi Tidal'ı satın almak için görüşmelere başladı. WSJ, Apple'ın bu işe girişmesinin nedeni olarak Tidal'ın arkasındaki ünlü isimler ve etkinlikler olduğunu gösterdi.

Rap kralı Jay-Z, Mart 2015'te 56 milyon olarak Tidal'ı satın aldı ve içlerinde Rihanna, Kanye West gibi isimlerin olduğu 19 ünlü kişiye ise küçük hisseler dağıttı. Bununla birlikte Tidal'da bazı zamanlar konserler için özel bilet satışları, özel şarkıların yayınlanması gibi dikkat çekici aktiviteler gerçekleşiyor. Tidal'ın 20 ve 10 dolarlık ücretlendirmeleri var, 40 milyonun üstünde katalog sahibi olan serviste, 20 dolara yüksek kaliteli müzikler dinlenirken, 10 dolara ise standart ses kalitesinde hizmet veriliyor. Apple, eğer Tidal'ı satın alırsa hem ünlü isimleri hem de bu özel aktiviteleri de kazanmış olacak. Böylece daha fazla kullanıcıya ulaşabilir.

Şimdilik Apple ve Tidal arasındaki görüşmelerin olumlu veya olumsuz olduğu yönünde herhangi bir bilgi yok, fakat bu durum Apple ve Spotify arasındaki rekabeti daha da körükleyecektir. Spotify'ın yaklaşık olarak 30 milyon ücretli abonesi var. WWDC etkinliğinde konuşan SVP Eddy Cue, Apple Music'in 15 milyon ücretli aboneye sahip olduğunu açıklamıştı. 11 ay önce aktif olan Apple Music kısa zaman içinde Spotify'ın ücretli abone sayısının yarısına ulaştı. Diğer yandan Google ve Amazon'un da online müzik servisi için atakları var. İlerleyen zamanlarda neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER