Yemeğinize sinek konarsa ne olur? O yemek yenir mi?

0
10

Yemeğinize sinek konarsa ne olur? O yemek yenir mi?

"Sinek küçüktür, ama mide bulandırır" derler. Bunun ötesinde, sağlığımızı daha ciddi şekilde tehdit etme potansiyeli olduğunu da söylemek gerekiyor.

Bazen yemek yerken etrafta sineklerin uçuştuğuna, hatta kaşla göz arasında yemeğimize göz diktiğine şahitlik ediyoruz.

Diyelim ki siz yemek yerken bir sinek geldi ve ekmeğin üzerine kondu. Birkaç saniye sonra da uçtu gitti. Bu durumda o ekmeği yemeli miyiz?

Huffingtonpost'ta yer verilen bilgilere göre birçok restoran sorumlusu, sineklerin hamam böceklerine kıyasla 2 katı daha pis olduğunun farkında değil. Özellikle de kara sineklere dikkat çekiliyor. Ev ortamlarında sıklıkla görülen bu sinekler, atıkları ve çöpleri seviyor. Dolayısıyla bu maddeleri üzerinde taşıyor ve bir gıda maddesine konduğunda da bu sağlıksız atıkları gıda maddelerine bulaştırabiliyor. Birçok farklı insanın kanını taşıyabildikleri için başka birinin vücudunda olan mikrobu da böylelikle size transfer edebilir. Tabii bu, yüzlerce sinek türü için geçerli.

Yani evet, eğer yemeğinize çok kısa süre de olsa bir sinek konarsa, yemeğinize mikrop enjekte etmiş olabilir ve siz o yemeği yediğinizde mikrop kaparak ateşlenme, baş dönmesi, ishal başta olmak üzere birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Orkin'in 300 katılımcıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre insanlar, restoranda şu tip canlıları görünce yemek yemeyi bırakıyor

Sinek, hamam böceği, karınca, yılan ve kertenkele.

Öte yandan, daha önce Mail Online'da yer verilen haberde ise konuya biraz daha farklı yaklaşılmış.

Sidney Üniversitesi'nden Cameron Webb, şehirdeki sineklerin, taşradaki sineklere kıyasla daha hijyenik olduğunu belirtiyor. Çünkü taşradaki sinekler, hayvansal atıklar ve benzeri maddelerle daha rahat buluşabiliyor. "Sinekler, birçok bakteri ve virüsü taşıyabilir, ancak yemeğe bir kez konması ve o yemeğin yenmesi, ortalama olarak sizi hasta yapmaz" deniliyor.

Yine de dikkatli olmakta yarar var diyelim…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER