Instagram paylaşımları çok şey gizliyor!

0
18

Instagram'daki veriler kaç yaşında olduğunuzu tahmin etmek için kullanılabiliyor olsalar da, yeni bir araştırmaya göre bu veriler aynı zamanda nasıl bir psikolojide olduğunuzu kontrol etmek için de kullanılabiliyor. Harvard ve Vermont Üniversitesi'nden araştırmacılar konuyla ilgili yaptıkları çalışmada bir dizi makine öğrenime aracından ve onlarca kullanıcının Instagram akışından yararlandılar.

Araştırmaya göre; elde edilen bir model aracılığıyla Instagram kullanıcılarının klinik depresyonda olup olmadıklarına dair işaretler tespit edilebiliyor. Her bir kullanıcının paylaştığı fotoğraflar üzerinde yapılan "renk analizi, meta-veri bileşenleri ve algoritmik yüz tanımlanması" gibi işlemler sayesinde resimlerdeki kişilerin depresyonda olup olmadıkları yüzde 70 oranında bir doğrulukla tespit edilebiliyor; hem de henüz ortada klinik bir teşhis olmadan.

Araştırmacılar geliştirdikleri modelin 166 kullanıcıya ait 43.950 fotoğrafı incelediğini belirtiyorlar. Diğer yandan açıklamada ayrıca bu durumun amatör Instagram psiklogolarına yol açmaması için söz konusu modelin henüz depresyon teşhisinde tam bir yetkinliğe sahip olmadığını da ifade ediliyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER