Chrome uygulamalarına elveda edebilirsiniz

0
12

Chrome uygulamalarına elveda edebilirsiniz

Mountain View merkezli şirket Chrome uygulamalarına olan desteği kesmeye karar verdi. Bu işlem ne zaman gerçekleşecek? Tam olarak detayları nedir?

Google tarafından yapılan açıklamada Windows, Mac ve Linux platformlarındaki Chrome uygulamalarına verilen desteğin 2018 başlarında yavaş yavaş sonlandırılacağı duyuruldu. Kısaca Chrome uygulamaları sadeece Chrome OS'de olacak. Chrome eklentileri ve temalar ise bu durumdan etkilenmiyor.

Chrome uygulamaları Google'ın tarayıcısında çalışan yazılımlardır. İki türü vardır. Birinde tek bildirim dosyası vardır ve web sayfasının güvenlik kısıtlamaları ile sınırlıdır. Paket uygulama olarak adlandırılan diğer Chrome uygulamaları ise masaüstü uygulamalarına benzer özelliklere sahiptir ve yerel depolama birimi ile etkileşimde olur. Google'ın raporuna göre Windows, Mac ve Linux platformlarında kullanıcıların yaklaşık %1'lik kısmı Chrome uygulamalarını kullanıyor.

Google neden böyle bir karar verdi?

Bu sorunun iki cevabı var. Web'teki gelişmeler Chrome uygulamalarını biraz daha yolun dışına çıkardı. Google'a göre uygumalar için gereksinim kalmadı, ayrıca bildirim, web ve gibi konularda tam olarak istenilen yapılamadı. İkincisi neden ise bir önceki paragrafta sizlere bahsettiğim gibi Chrome uygulamalarının çok az kitle tarafından kullanılması ve popüler olmamasından kaynaklanıyor. Google sözcülerinden biri geliştiricilerin Chrome uygulamaları ya da Android uygulamaları üstünde çalışmaya devam edebileceklerini belirtti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER