Web, 25 yaşında!

0
9

Web, 25 yaşında!

Yıllardır insanların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan Web 25 yaşında.

World Wide Web (kısaca WWW veya Web), internet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemi olarak biliniyor. Aslında günümüz internetinin temelini oluşturuyor. İngiliz bilim insanı Tim Berners-Lee, bundan tam 25 yıl önce bugün, uzun zamandır üzerinde çalıştığı World Wide Web'i geniş kitlelerin kullanımına sunmuştu.

Yani insanların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan Web bugün 25 yaşına girdi.

6 Ağustos 1991 tarihinde ilk web sitesini yayına açan Berners-Lee, 23 Ağustos 1991 gününde ise www ortamını farklı lokasyonlardan erişilebilir hale getirmişti.

Dünyanın ilk web sitesi

Dünyanın ilk web sitesi ve sunucusu ise "Info.cern.ch" idi. Bu siteye buraya tıklayarak erişmek mümkün. Sitede HTML ile ilgili bilgilere yer veriliyor ve bir internet sitesinin nasıl kurulacağı anlatılıyor. Ayrıca internet üzerinde nasıl arama yapılabileceği de açıklananlar arasında.

Facebook'tan teşekkür

Öte yandan Facebook kullanıcıları bugün siteye girdiklerinde Web'in 25. yıldönümünde kurucularından Sir Berners-Lee'ye ve internetin diğer öncülerine edilen teşekkür gönderisiyle karşılaştılar.

İşte o gönderi;

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER