iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta dokunmatik ekran sorunu! Garanti kapsamında mı?

0
23

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ta dokunmatik ekran sorunu! Garanti kapsamında mı?

Apple'ın iki sene önce piyasaya sunduğu iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelinde ciddi bir dokunmatik ekran sorunu olduğu keşfedildi.

Apple yeni iPhone 7 modellerini tanıtmaya hazırlanırken iki yıl önce piyasaya sunduğu iPhone 6 modellerinin ciddi tasarım kusuru keşfedildi. Aslında bu sorun Apple destek forumlarında uzunca bir süre dile getiriliyordu ancak son olarak iFixit ekibinin bu konuyla ilgili yayınladığı bir makale sorunu yeniden gündeme getirdi.

Bu sorundan bir tasarım kusuru olarak bahseden iFixit'in açıklamasına göre iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri kullanılmaya başladıktan bir süre sonra ekranları dokunmaya karşı tepkisiz kalmaya başlıyor. İlk olarak ekranın üst tarafında gri bölge oluşmasıyla başlayan sorun cihazın dokunmatiğinin hiç çalışmamasına kadar gidiyor.

Sebebi ne?

iFixit'in raporuna göre bu sorunun kaynağı Apple'ın cihazın tasarımında yaptığı hata. Şöyle ki cihazların anakartının üst kısmına dokunmatik ekran denetleyicisi yongası yerleştirilmiş. Buradaki lehimler ise zamanla kendiliğinden kopuyor ve böyle bir sorunun oluşmasını sağlıyor. Kullanıcılar elleriyle bu bölgeye baskı yaptıklarında geçici de olsa soruna çözüm getirebiliyorlar ancak ilerleyen günlerde sorun yeniden baş gösteriyor.

ABD'de tamir uzmanı olan Rami Odeh, bir ayda aynı sorundan ortalama 100 kişinin kendisine tamire geldiğini söylüyor.

Garanti kapsamında mı?

Kullanıcıların en çok merak ettiği konu isse bu sorunun garanti kapsamında olup olmadığı. Phonearena'nın bu konuyla ilgili yaptığı habere göre bu sorun garanti kapsamında. Yani benzer problemlerle yaşayan kullanıcılar, garanti kapsamında cihazlarının sorunlarını Apple mağazalarına giderek giderebiliyorlar.

Peki siz buna benzer bir sorun yaşamış mıydınız?

iFixit'in bu konuda yayınladığı video;

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER