50 yıl önce çekilen ilk fotoğraf!

0
11

23 Ağustos 1966 tarihi sadece NASA için değil bütün bir astronomi tarihi ve insanlık için önemli bir güne işaret ediyor. Zira geçtiğimiz 23 Ağustos günü, NASA'nın Lunar Orbiter 1 uzay aracı tarafından Ay yörüngesinden Dünya'nın görüntülendiği ilk fotoğrafın çekildiği günün 50. yıl dönümüydü.

İngilizcede "Earthrise" olarak adlandırılan, Türkçeye de "Yerküre doğumu" olarak çevirebileceğimiz Dünya'nın yavaş yavaş Ay'ın ufkunda belirdiği ve çok daha popüler olan bir görüntüsü aslında 1968 yılında Apollo 8 astronotu William Anders tarafından çekildi. Fakat insanoğlunun Ay'a ayak basmasından önce NASA'nın Lunar Orbiter 1 uzay aracı yerkürenin Ay'ın gökyüzündeki doğuş anını ölümsüzleştirmişti.

1966'da Ay'a gönderilen Lunar Orbiter 1'in amacı Apollo 11'in inişi öncesinde gerekli araştırmaları yapmaktı. Ay yüzeyindeki 5 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsayan görevi boyunca uzay aracı potansiyel iniş alanlarını araştırdı ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekerek bunları Dünyaya iletti.

Yukarıdaki bu etkileyici kare ise bu uzay aracının 23 Ağustos 1966'da saat 16:35'te (GMT) çektiği, Dünya'nın Ay'dan görüntülendiği ilk fotoğraf olma özelliğini taşıyor. Fotoğraf Madrid yakınlarında bulunan Robledo De Chavela'daki NASA istasyonu tarafından teslim alındı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER