Google sizi “Ölüm Adası’na” davet ediyor

0
33

Resmi adı Hashima olan ama daha çok diğer ismiyle yani "Ölüm Adası" olarak tanınan James Bond filmlerinde set olarak da kullanılan adada gezmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse, Google Street View yine emrinizde!

Japonya'nın Nagasaki yarımadası açıklarında yer alan ve bir zamanlar 5.000 kişiye ev sahipliği yapan ada, kömür endüstrisinin yaşadığı küresel krizin ardından 1974 yılında terk edilmişti. Bugün adada yaşayan hiç kimse yok: Ziyaretçilerin karşısına yıkılmaya yüz tutmuş apartman blokları ve vahşi otların bürüdüğü ıssız sokaklar çıkıyor. Ama adayı pek ziyaret eden çıkmadığını belirtelim.

Bond filmi Skyfall'da siber teröristlerin karargahının bulunduğu terk edilmiş adada geçen sahneler burada çekilmişti. Ada, filmin gösterime girmesinin ardından, kısa süreli de olsa tekrar ilgi görmüş ancak ardından tekrar eski "sakin" günlerine geri dönmüştü.

Adanın son ziyaretçilerinden biri de sırtındaki özel çanta aracılığıyla ada sokaklarını kayda geçiren Google görevlisi. Yaklaşık iki saat adada dolaşan görevli, terk edilmiş sokakları ve viraneleri Google Street View için kayda geçirmiş.

Eğer siz de Ölüm Adası sokaklarında sanal bir tur atmak isterseniz, bu Google Maps bağlantısını kullanabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER