80 yıl öncenin ilginç patenti!

0
9

1935 yılında Indiana'dan bir mucit, geleceğin moteli olduğuna inandığı bir "şeyi" inşa etmek için yeni bir yol buldu. Eğer işler William E. Urschel'in düşündüğü gibi gitmiş olsaydı, turistler dünyanın her bir yanında bu golf topuna benzer beton yapılarda dinleniyor olacaklardı. Belki de böyle olmaması daha iyi oldu.

Urschel, yapıları, eskimoların iglooları ile karşılaştırılarak, ilginç bir bina sistemi için patent almış ve bunu "eskimo ev yapım formu" olarak adlandırmış. Açıklamalara göre bu yapılar, daha düzgün bir alan kullanımı sunuyorlar ve Urschel'in iddialarına göre geleneksel ev yapım yöntemlerine göre çok daha rahat bir şekilde üretilebiliyorlar. Tabii ki Urschel bu binaları sadece motel olarak düşünmemiş ve benzin istasyonları, "turist dinçleştirici merkezler" ve hatta şapeller olarak kullanılabileceklerini de açıklamalarına eklemiş.

"Everyday Science and Mechanics" adlı derginin 1935 yılının Ekim ayı sayısında, bu binaların bir çizimi ve patent içeriğinden alınmış başka birkaç çizim mevcut.

Patentten alınan çizimlerde, bir kol aracılığı ile duvarı oluşturacak olan betonun dökülmesi sağlanıyor. Bu kol, istenilen genişliklerde beton dökebilme yeteneğine sahip olacak şekilde tasarlanmış. Çizimlerde gözüktüğü üzere, yapının yere yakın bölgelerinde, yapı sağlamlığını oluşturmak amacıyla duvar kalın iken, yerden yükseldikçe duvar inceliyor.

Gelecekçi çizimlerin popüler olduğu bir dönemde öne sürülen bu patent, zamanının pek çok gelecek tahmininden biri olarak göz ardı edilmiş olabilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER