Tuğla Android nasıl kurtarılır?

0
20

Android'li telefonunuzu kurcalarken, ROM yüklerken veya sistem dosyalarını karıştırırken bir şeyler yolunda gitmedi ve artık telefonunuzu açamıyorsunuz. Bir başka deyişle telefonunuz "tuğlaya" dönüştü, ancak panik yapmanıza gerek yok. Duruma göre değişse de, telefonunuzu kurtarma olasılığınız yüksek.

– Soft brick: Telefoununuz Android açılış ekranında sıkışıyorsa veya direkt olarak recovery ekranına geliyorsa, cihazınızın "soft brick" olduğu söylenebilir. Telefonunuzu açtığınızda bir hareket varsa, onu onarmanız kolay olacaktır.

– Hard brick: Güç düğmesine bastığınızda hiçbir şey olmuyorsa, yazılımsal çözümlerle telefonunuzu onarmanız genellikle mümkün olmayacaktır. Telefonunuz uyumsuz ROM veya kernel yükleme sonucunda hard brick'e dönüşebilir ancak bu duruma oldukça nadir rastlanır.

Telefonunuzda yaşadıklarınız "soft brick" tanımına uyuyorsa, genellikle şu yöntemlerden biriyle onu kurtarabilirsiniz:

  • Verileri temizleyip bir Custom ROM'u tekrar yükleyerek.
  • Xposed mod'larını recovery'den kapatarak.
  • Nandroid yedeğinize geri dönerek.
  • Fabrika imajını flash'layarak.

İhtiyacınız olanlar

Gerekli olan araçların hepsine muhtemelen halihazırda sahipsiniz, çünkü ROM yüklemek için kullandığınız araçlar size genellikle yetecektir. Burada en önemlisi, telefonunuzu root'larken yüklemiş olabileceğiniz custom recovery. Custom recovery'yi baştan yüklemeniz gerektiğinde TWRP'yi tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kapsamlı bir recovery aracı olan TWRP, popüler cihazların çoğunu destekliyor.

Recovery'nin ardından, root'lamak ve sistem mod'larını yüklemek için kullanılan Fastboot ve ADB'ye ihtiyacınız var. Her ikisini de Android Developers sitesinden yükleyebilirsiniz.

Son olarak, bazı üreticilerin kullandığı özel imaj yükleme yazılımına ihtiyacınız olabilir. Bunu yapmanız şart ise Samsung için Odin'i, LG cihazları için LG Flash Tool'u, HTC için HTC Sync Manager'ı indirebilirsiniz.

1. Verileri temizleyin ve ROM'u tekrar yükleyin

Bu yöntemi bir ROM flash'ladıktan sonra telefonunuz açılmamaya başladıysa deneyin.

Soft brick ile karşı karşıya kalmanın nedenlerinden biri, ROM yüklemeden önce veri temizleme (data wipe) işlemini yapmamanızdır. Neyse ki bu sorunu kolayca ortadan kaldırabilirsiniz (ancak verilerinizi yedeklemediyseniz canınız biraz yanacak).

1. Telefonunuzu Custom recovery ile açın.

2. Wipe seçeneğini bulun ve Advanced Wipe'ı seçin.

3. Data kutusunu seçin (sistem, ART cache ve cache kutularını da seçebilirsiniz) ve onaylayın.

4. Custom ROM'u tekrar flash'layın.

Verileri temizleme işlemi cihazınızı fabrika ayarlarına döndürse de, normalde dahili depolamaya ve SD karta dokunmaz. Ancak yine de verilerinizi yedeklemenizde fayda var. Telefonunuzu baştan başlattığınızda Android kurulum ekranını göreceksiniz. Google hesap bilgilerinizi girdikten sonra uygulamalarınız otomatik olarak tekrar yüklenmeye başlayacak.

Burada isterseniz, Nandroid yedeğinizden verileri geri yükleyebilirsiniz

Sonraki Sayfa 1 / 2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER