Uçak Modu hakkında bilmeniz gerekenler!

0
13

iPhone veya iPad'iniz, Android'li cep telefonlarınız sıkça karşılaştığınız, belki belirli bir amaçla kullandığınız Uçak Moduyla geliyor. Uçak Modunun sizinle mobil ağ arasındaki bağlantıyı kestiğini muhtemelen biliyorsunuz. Peki bu mod tam olarak nasıl çalışıyor ve telefonunuzun diğer işlevlerini nasıl etkiliyor? Uçaktayken Uçak Modunu kullanmanız şart mı?

Uçak Modu hakkında bilmeniz gerekenleri, iPhone'u örnek alarak açıklıyoruz…

Uçak modu tam olarak ne yapıyor?

Ayarlar menüsünü veya Control Center'ı kullanarak Uçak Modunu etkin hale getirdiğinizde, cihazınızın sinyalleri, karışmayı engellemek üzere kapatılır. Uçak modunda SMS gönderip alamayacağınız gibi, telefon görüşmesi yapamaz veya Wi-Fi bağlantısını kullanamazsınız. Veri aktarımı yapılmadığından bu modda mobil veri tüketmezsiniz.

GPS'te aslında hiçbir sinyal göndermeden, yalnızca veri alırsınız. Buna izin verilip verilmemesi, hava alanlarının ilkelerine bağlı olduğundan telefonunuz GPS'i de kapatır. Bazı durumlarda Uçak Modunu etkin hale getirdikten sonra Wi-Fi'ı etkinleştirebilirsiniz; bu durumda konum hizmetlerinden faydalanmanız mümkün olabilir.

Uçak Modunda bluetooth da kapatılır, bu yüzden kablosuz kulaklıklarınızı, klavyenizi, varsa Apple Watch'unuzu telefonunuzla kullanamazsınız.

Çoğu firma Bluetooth'u kalkış ve iniş dışında açmanıza izin verdiğinden Bluetooth ayarını kendiniz etkinleştirebilirsiniz. Bazı uçakların kapsamı alanı 10 metre olan Bluetooth'tan çok daha geniş alanı kapsayan Wi-Fi bağlantısını kendilerinin sunduğunu söyleyelim.

Sonraki Sayfa 1 / 2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER