Türkiye’nin İlk Optik Haberleşme Merkezi Açıldı

0
24

1472460588_2

Katma değer yaratan yenilikçi eğitim modeliyle dünya standartlarında eğitim veren Özyeğin Üniversitesi, Türkiye’de bir ilke imza attı.

Özyeğin Üniversitesi önderliğinde, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle kurulan, Türkiye’de optik kablosuz haberleşme alanında faaliyet gösteren ilk AR-GE Merkezi olan Optik Kablosuz Haberleşme Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi (OKATEM), Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsünde açıldı. OKATEM, ülkemizi optik kablosuz haberleşme teknolojileri alanında liderliğe taşımak amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Girişimciliği, yenilikçiliği ve sürdürülebilirliği vizyon olarak benimsemiş bir araştırma üniversitesi olan Özyeğin Üniversitesi, telekomünikasyon sektöründe Türkiye’nin küresel oyuncular arasına girmesini sağlayacak dev bir projeye önderlik etmenin gururunu yaşıyor. Türkiye’de optik kablosuz haberleşme alanında faaliyet gösteren ilkAR-GE Merkezi olan ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle kurulan Optik Kablosuz Haberleşme Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin (OKATEM) açılışı gerçekleştirildi.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Ülkemizi optik kablosuz haberleşme teknolojileri alanında lider olarak konumlandırma hedefiyle yola çıkan OKATEM’in açılışı, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk; Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sonuçlarında son beş yıldır Özyeğin Üniversitesi’nin ilk 10’da olduğunu, ayrıca Bloomberg Businessweek Dergisi’nin “2016 En Gözde Üniversiteler” araştırmasında vakıf üniversiteleri içinde 4. sırada yer aldığını hatırlatarak şunları söyledi: “Yenilikçi ve girişimci vizyonumuz doğrultusunda, telekomünikasyon sektöründe çığır açma potansiyeline sahip optik kablosuz haberleşme alanında Türkiye’ye ilk AR-GE merkezi olan OKATEM’i kazandırmaktan büyük gurur duyuyoruz. Araştırmacı kimliğimiz, katma değer yaratan, dönüştürücü eğitim modelimizle örtüşen bu dev projeye öncülük etmenin, ülkemizin gelişmesine böylesine büyük katkıda bulunacak bir adım atmış olmanın heyecanını yaşıyoruz.”

“DÜNYA İLE YARIŞABİLECEK ALTYAPI”

Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve OKATEM Direktörü Prof. Dr. Murat Uysal, merkezin altyapısının, gelişmekte olan optik kablosuz haberleşme teknolojileri alanında Türkiye’yi lider olarak konumlandırmak için büyük fırsat sunduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi: “Dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizin bu yeni gelişen teknoloji alanında söz sahibi olabilmesi ve yüksek katma değerli optik kablosuz haberleşme tabanlı ürünler, hizmetler ve uygulamalar geliştirebilmesi için uygun AR-GE altyapısına büyük bir ihtiyaç vardı. OKATEM, Türkiye’deki bu boşluğu dolduracak ve dünyadaki benzerleri ile yarışacak kapasitede bir AR-GE altyapısı sağlayacak.”

“ARAŞTIRMACILARA KAPILAR AÇIK”

OKATEM kapsamında Özyeğin Üniversitesi öncülüğünde proje ortağı ve iştirakçisi 5 üniversite ve 7 şirketin bir araya geldiğine dikkat çeken Pof. Dr. Uysal, “OKATEM’de üniversite-özel sektör işbirliği ile ticarileşmeye zemin hazırlayacak AR-GE faaliyetleri yapılacak, farklı uygulamalara yönelik optik kablosuz haberleşme teknolojileri geliştirilecek“ diye konuştu.

“Merkezin çalışmalarına katılmak isteyen tüm akademisyen ve araştırmacılara merkezin kapıları açıktır” diyen Prof. Dr. Uysal, sözlerine şöyle devam etti: “OKATEM olarak bir yılda 40 kurum/kuruluş ile ortak çalışmaların temellerini attık, 282 kişiye doğrudan ulaştık ve 830 kişiyle sosyal medya aracılığıyla temas kurduk. OKATEM’in öncülüğünde proje ortağımız ve iştirakçilerimizin bünyesinde çalışmalarını yürüten 14 öğretim üyesi, 30 araştırmacı ve 2 proje mühendisimizle birlikte araştırmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.”

Sonrası Türkiye’nin İlk Optik Haberleşme Merkezi Açıldı Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER