Uzayın derinliklerinden sinyal geldi! Uzaylılar iletişim kurmaya mı çalışıyor?

0
23

Uzayın derinliklerinden sinyal geldi! Uzaylılar iletişim kurmaya mı çalışıyor?

Bugün bilim dünyasını bir hayli heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Dünya'dan 95 ışık yılı uzaklıkta bir yıldızdan güçlü bir sinyal geldi.

İnsanoğlunun cevabını en çok merak ettiği soruların başında herhalde şu soru geliyordur, "Dünya dışında hayat var mı?" Başta ABD, Çin ve Rusya olmak üzere birçok ülke sadece bu sorunun cevabını bulabilmek adına her yıl milyonlarca dolar bütçe ayırıyorlar. Aradan geçen uzun araştırmaların ardından bugün uzayın derinliklerinden, Dünya'ya 95 ışık yılı uzaklıkta bir yıldızdan güçlü bir sinyal alındığı duyuruldu.

The Verge'ün haberine göre bu sinyal, Dünya'dan 95 ışık yılı uzaklıkta ve Güneş'e benzer bir yıldızın yakınında bulunan HD164595 isimli yıldızdan alınmış. Bu sinyali ilk olarak alan ise Rusya'nın Karaçay-Çerkezya bölgesinde bulunan RATAN-600 isimli radyo teleskobu.

Bu sinyal haberinin üzerine ABD ve Rusya uydu ve teleskoplarını HD164595 isimli yıldıza çevirdi.

Uzaylılardan mı geliyor?

Diğer taraftan bu sinyal ilk olarak herkes tarafından uzaylılardan gelen bir sinyal olarak yorumlandırıldı ve herkesi heyecanlandırdı. Ancak bilim insanları şimdilik sinyalin tekrarlanmasını bekliyor ve uzaylılar konusunda insanların heveslenmesini istemiyor.

Zira bu güçlü sinyalin arkasında, yıldızın çekim gücü ile sesi başka bir noktaya taşıyan "mikro-mercekleme" olarak bilinen uzay olayı da olabilir.

Öte yandan bu konuyla ilgili konuşan Yıldızlararası Mesaj Kompozisyon Müdürü Douglas Vakoch, "Bu sinyal ilginç çünkü güneşe benzeyen bir yıldızın yakınlarından geliyor. Eğer yapay bir sinyalse, ancak insanoğlundan daha gelişmiş bir uygarlık tarafından üretilebilecek bir güçte." diyor.

Bilim insanları şimdilik bu sinyali teyit ettirene kadar "ilginç bir sinyal" olarak yorumlayacaklarını söylüyorlar.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Uzaylılar olabilir mi?

İlgili: ABD'nin Ay'a diktiği bayrağa ne oldu?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER